Dzisiaj od samego rana trwają policyjne działania „Bezpieczny pieszy”. Policjanci dbają o bezpieczeństwo wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowco, zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych a pieszych zachęcamy do korzystanie z odblasków. Odblask nawet w mieście zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Mundurowi przypominają pieszym, aby byli ostrożni na przejściach dla pieszych. Przechodząc przez jezdnię, miejcie na uwadze, że pojazd nie zatrzymuje się w miejscu nawet przy poruszaniu się z dozwoloną prędkością. Dlatego właśnie zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Ponadto prawie każdy z nas posiada jakieś urządzenia elektroniczne, które w mniejszym bądź większym stopniu absorbuje naszą uwagę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystanie z nich nie może prowadzić do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowiska lub przejścia dla pieszych.

Kierujący natomiast muszą pamiętać o zakazie wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Dodajmy na koniec, aby zatrzymanie i postój naszych pojazdów odbywał się w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami oraz nie powodował zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.