W sercu Jastrzębia-Zdroju znajduje się nowoczesne, interaktywne muzeum.

Zdjęcie przedstawia fragment wystawy stałej.

W sercu Jastrzębia-Zdroju, w miejscu, gdzie niegdyś górnicy korzystali z łaźni wychodząc z podziemnych, kopalnianych korytarzy, dziś znajduje się nowoczesne, interaktywne muzeum – Carbonarium.

To miejsce pełne historii i wiedzy o węglu, który przez wieki kształtował losy regionu i sześćdziesięcioletniego miasta. Dawna górnicza łaźnia przenosi odwiedzających w fascynujący świat węgla. Przy pomocy najnowszej technologii zwiedzający poznają proces wydobycia węgla, rolę górników w tym procesie, historię jego powstania w kosmosie i wpływ na rozwój przemysłu we współczesnym świecie.

Carbonarium to przestrzeń, która przenosi nas w podróż, wykorzystując historię i naukę, zachęcając do zrozumienia dziedzictwa górniczego i jego wpływu na naszą codzienność. Każde piętro zachwyca swoją inną opowieścią, angażując niemal wszystkie zmysły. 30 monitorów, 5 projektorów, multimedialne gry, audioprzewodniki i ogromna bryła węgla przy wejściu – to tylko część tego, co mogli zobaczyć uczestnicy otwarcia Carbonarium 2 września.

Carbonarium mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, przy ul. Towarowej 7.

Godziny otwarcia:

  • wtorek - piątek - 10.00 - 18.00 
  • sobota i niedziela - 11.00 - 19.00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Bilety można kupić w kasie biletowej, biletomacie i na stronie internetowej.

Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”, a partnerem w projekcie jest Dolni Oblat Vitkovice. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.