Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to mobilne narzędzie, dzięki któremu przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Jeśli widzisz, że w Twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie. Dzięki temu możemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, poznać ich problemy i oczekiwania, bo przecież wspólnie możemy więcej!
Mieszkańcy naszego miasta coraz chętniej sięgają po jedną z form kontaktu społeczeństwa z Policą, jaką jest aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej funkcjonariusze dowiadują się, co jest najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnej i w jakim obszarze należy zwiększyć intensywność działań, by jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Policjanci mając świadomość, że poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności, zachęcają wszystkich zainteresowanych do korzystania z tego pomocnego narzędzia, które doskonale sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań mieszkańców w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. To dzięki informacjom przekazanym przez społeczeństwo, Policja może jeszcze lepiej zapewniać bezpieczeństwo, reagując na wskazane na mapie zagrożenia. Dla przypomnienia, dzięki pobraniu aplikacji na telefon możemy bez wychodzenia z domu, anonimowo poinformować Policję o zagrożeniach występujących w naszej okolicy. Do każdego zgłoszenia podchodzimy rzetelnie i weryfikujemy je, a gdy jest taka potrzeba przekazujemy również do innych podmiotów pozapolicyjnych.
Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- otwieramy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
- akceptujemy regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.
Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy.
UWAGA! „Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Bardzo cieszy nas fakt, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularna i że mieszkańcy wielokrotnie z niej korzystają.