W Galerii Historii Miasta można podziwiać dwie wystawy ukazujące dzieje Jastrzębia-Zdroju.

Zwiedzający na otwarciu wystawy.

Od czasów, kiedy Jastrzębie-Zdrój było uzdrowiskiem minęło już wiele lat. W naszym mieście wciąż pamięta się jednak o tych czasach i wraca do nich z sentymentem. Prawdziwa podróż do czasów jastrzębskiego uzdrowiska jest teraz możliwa w Galerii Historii Miasta.

A wszystko za sprawą wystawy, która się w niej znajduje. Nosi ona tytuł „Jastrzębie-Zdrój – Perła Uzdrowisk Śląskich”. Jest to wystawa stała, którą przez cały czas będą mogli podziwiać wszyscy, którzy odwiedzą GHM.

Bardzo nam zależało na tym, żeby ta wystawa powstała, ponieważ historia uzdrowiska jest jednym z najważniejszych filarów naszej historii lokalnej. Jest takim elementem, który nie wzbudza żadnych kontrowersji, wszystkich łączy i urzeka

- mówi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Na wystawę dotyczącą uzdrowiskowych dziejów Jastrzębia składa się m.in. marmurowa wanna z 1862 roku – jedyny tego typu eksponat w Polsce – znajdująca się w Łazienkach I, w której kuracjusze zażywali kąpieli solankowych.

Częścią wystawy jest także umeblowane na wzór saloniku towarzyskiego z uzdrowiskowego pensjonatu pomieszczenie, jak również: wydawnictwa i dokumenty oraz filiżanki czy sztućce z czasów uzdrowiska.

Oprócz wystawy przedstawiającej Jastrzębie-Zdrój za czasów uzdrowiskowych, w Galerii Historii Miasta można zobaczyć jeszcze jedną wystawę. Nosi ona tytuł „Niezapomniane miejsca Jastrzębiu-Zdroju” i jest wystawą czasową, którą będzie można oglądać do 19 kwietnia 2024 roku.

Jest to wystawa opowiadająca o Jastrzębiu od lat 60. do lat 90. XX wieku. Do tych czasów można się cofnąć za sprawą fotografii, na których znajdują się m.in. nieistniejący już jastrzębski hotel „Diament”, czy kultowy dom handlowy „Gwarek” oraz Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego – rzecz jasna jeszcze przed remontem.

W ramach wystawy prezentowane są również kroniki filmowe, a także reklamy, a nawet przedmioty związane z niektórymi obiektami, które zostały na niej ujęte.

Chcieliśmy pokazać wystawę, która będzie nawiązywała do 60-lecia miasta

- wskazuje Marcin Boratyn.

Wernisaże obu wystaw prezentowanych w Galerii Historii Miasta rozpoczęły nowy rozdział w historii jednostki będącej częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. Zostały one bowiem zaprezentowane jako pierwsze w nowej siedzibie GHM-u, którą jest Sanatorium Spółki Brackiej, mieszczące się przy ul. 1 Maja 61. Pod nowym adresem Galeria Historii Miasta ma się rozwinąć.

Ten budynek ma ogromny potencjał. Chcemy w przyszłości zagospodarować go na cele Galerii Historii Miasta (obecnie GHM dzieli go z przedszkolem specjalnym - przyp. red). W przyszłości chcemy ją natomiast przekształcić w Muzeum Miejskie

  - zapowiada Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman.