W pierwszej części spotkania o autyzmie, wykład poprowadziła prof. Marion Hersh, drugą część poświęcono projektowi "ESKA przeciw depresji”.

Spotkanie dot. autyzmu i depresji

W spotkaniu uczestniczyli specjaliści z wszystkich jastrzębskich placówek oświatowych, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych wraz z realizatorami projektu "„ESKA – Razem przeciw depresji”.

prof. Marion Hersh przyjęła zaproszenia Pani Justyny Namielskiej dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej aby podzielić się własnymi doświadczeniami z perspektywy osoby autystycznej.  Zwiększenie świadomości o autyzmie było głównym tematem wykładu autorki wielu publikacji oraz badaczki życia osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Profesor opowiadała o problemach z jakimi w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby autystyczne.

Wspominała m.in. o takich aspektach jak:

  • wrażliwość na bodźce zewnętrze
  • problemach komunikacyjnych z innymi ludźmi
  • trudnościach w nawiązywaniu długotrwałych relacji z innymi

oraz w jaki sposób sama radzi sobie z tymi ograniczeniami.

Pani profesor odpowiadała również na pytania dotyczące problemów z którymi mierzą się w swojej pracy z dziećmi uczestnicy spotkania. Profesor odpowiadała na pytania na podstawie własnych doświadczeń i barier z którymi sama się mierzyła będąc dzieckiem autystycznym.

Druga część spotkania była poświęcona depresji wśród dzieci i młodzieży oraz projektowi „ESKA – Razem przeciw depresji” realizowanemu dzięki wsparciu Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anny Hetman.

Jest to obecnie niezwykle ważny temat, specjaliści psychiatrii uznali depresję jako chorobę jedną z najczęściej występujących na świecie.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju p. Justyna Namielska przedstawiła założenia projektu. Zachęcała również uczestników spotkania do zapoznania się z materiałami w których znajdują się podcasty, rozmowy ze znanymi osobami, a także artykuły opracowane przez specjalistów dotyczące depresji.

W ramach działań projektu zespół Kwiat Jabłoni wyraził zgodę na wykorzystywanie ich utworu „DOM”, który niezwykle porusza, szczególnie w kontekście tematu depresji.

Podczas omawiania tematu depresji wśród dzieci i młodzieży p. Dyrektor podkreślała jak ważne jest, aby mówić o chorobie, nie wstydzić się. Wspominała jak ważna jest rola rodziców, wsparcie kolegów, opiekunów z otoczenia osoby chorej.

Odpowiedzi na pytania związane z depresją m.in.:

  • Jak ją rozpoznać?
  • W jaki sposób wspierać osoby z depresją?  
  • Gdzie zwrócić się o pomoc?

znajdują się pod linkiem: https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjijastrzebiezdroj/