KMP Jastrzębie Zdrój ostrzega seniorów przed oszustwami na pokazach AGD
Seniorzy, bądźcie czujni! Oszustwa na pokazach sprzętu AGD wciąż na porządku dziennym.
  1. Policja ostrzega przed nieuczciwymi pokazami sprzętu AGD, na które zapraszane są głównie osoby starsze.
  2. Przykładem jest 77-letni mieszkaniec, który na pokazie stracił 14 500 zł, wpłacając zaliczkę na rzekome nagrody.
  3. Przedsiębiorcy wykorzystują fałszywe obietnice darmowych badań wzroku lub słuchu, aby przyciągnąć seniorów.
  4. Ofiary oszustwa często nie są w stanie odzyskać swoich pieniędzy, a kontakt z firmą staje się niemożliwy.

Oszustwa na pokazach handlowych nadal są poważnym problemem w naszej społeczności, szczególnie dotykającym seniorów. W ostatnim czasie doszło do kolejnego incydentu, gdzie starsza osoba straciła znaczące środki finansowe. Chodzi o 77-letniego mężczyznę, który został zwabiony na pokaz sprzętu AGD pod pretekstem bezpłatnego badania wzroku. Poza małowartościowymi upominkami, obiecano mu nagrody o wartości 50 tysięcy złotych, za które wpłacił 14 500 zł zaliczki. Niestety, obiecane przedmioty większej wartości, takie jak telewizor czy rower elektryczny, nigdy do niego nie dotarły.

Na pokazach tego typu często stosuje się manipulacje, aby przekonać uczestników do podpisania niekorzystnych umów. Przestępcy oferują produkty o znacznie zawyżonych cenach, podkreślając ich rzekomo wyjątkowe właściwości. Niestety, po wydarzeniu, gdy uczestnicy próbują skontaktować się z firmą, okazuje się, że adres siedziby firmy nie istnieje lub kontakt jest niemożliwy.

Warto pamiętać, że każdy konsument, który zawarł umowę poza stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, bez podawania przyczyny. To ważne prawo, które może ochronić przed niechcianymi konsekwencjami pochopnych decyzji.

Przypominamy, że najlepszą obroną przed tego rodzaju oszustwami jest niezależne weryfikowanie ofert oraz zachowanie ostrożności, szczególnie gdy oferty wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe. Zachęcamy do konsultacji z rodzina lub przyjaciółmi przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań finansowych na tego typu pokazach.

Nie dajmy się zwieść pozornie atrakcyjnym ofertom, które mogą skrywać pułapki na nasze oszczędności życia. Pamiętajmy, że ostrożność nigdy nie jest na wyrost, szczególnie kiedy w grę wchodzi nasze ciężko zarobione pieniądze.


Na podstawie: KMP Jastrzębie Zdrój