Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Kawa to napój nazywany czarnym złotem. Kawę pija się na każdym kontynencie i chyba nie ma człowieka, który o tym trunku nie słyszał. Jednak, czy na pewno wiemy wszystko o kawie? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek, które z pewnością spodobają się każdemu smakoszowi kawy!

Najlepsza kawa ziarnista na świecie jest specjalnie oznaczana

Najlepsze kawy ziarniste na świecie są specjalnie oznaczane. Osoby, a w zasadzie specjalne komisje, dokładnie sprawdzają, jak smakuje i jaki aromat ma każda kawa. Niektóre z nich, które odznaczają się wyjątkowością oznaczane są jako specialty coffee. Takie kawy charakteryzują się niezwykłym aromatem i jeżeli mamy szanse na zakup takiej kawy, z całą pewnością warto jej spróbować!

Ranking kawy ziarnistej

Jeżeli nie znasz się na kawie, a chciałbyś kupić naprawdę dobrą kawę, warto sprawdzić ranking kawy ziarnistej. Rankingi tego typu bez problemu można znaleźć w sieci. Dla miłośników kawy mielonej, stworzone są rankingi kawy mielonej. Dzięki takim rankingom można bardzo szybko nauczyć się, która z kaw jest dobra. Nawet jeżeli nie masz dobrej pamięci i nie zapamiętasz poszczególnych nazw kaw, na pewno zapamiętasz wygląd opakowania i kolorystykę, dzięki czemu lepiej będzie ci znaleźć odpowiednią kawę w sklepie.

Najlepsze kawy ziarniste nie muszą być najdroższe

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z kawą, często jest bardzo zdziwiony tym, że kawy oznaczone jako specialty, wcale nie należą do najdroższych kaw. Dlaczego tak się dzieje i jaka kawa ziarnista jest najlepsza na świecie? Otóż, najbardziej cenioną kawą na świecie jest arabica. Tej natomiast jest bardzo dużo na rynku. Szacuje się, że stanowi ona aż 60% kawy dostępnej na rynku. Na kolejnym miejscu jest robusta, kawa mniej ceniona. Na trzecim miejscu znajduje się excelsa z 1%. Dodajmy, że gatunki kaw liczy się w setkach. To oznacza, ze najdroższe kawy to nie te, które uznawane są za najlepsze, ale te, których na rynku jest po prostu bardzo mało. Należy zatem uważać przy wyborze kawy, aby nie wybierać niepotrzebnie tych najdroższych kaw, myśląc, że są one absolutnie najlepsze!

Kawa to drugi towar handlowy świata

Kawa ziarnista i kawa mielona są jednym z najczęstszych towarów handlowych świata. Na miejscu pierwszym jest oczywiście ropa. Handel kawą szacuje się ma 100 mld dolarów. Nie ma się jednak czemu dziwić. Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Kawę uwielbiają Europejczycy. Według statystyk na 1 Europejczyka przypadają 4 filiżanki kawy dziennie.

Kawa – skąd ta nazwa?

Nazwa kawy pochodzi od arabskiego słowa „gahwah”, co oznacza „usuwanie zmęczenia”. Nazwa idealnie pasuje do tego napoju. Czyż nie jesteśmy po nim silniejsi i nie mamy więcej siły do życia? Co więcej, naukowcy przeprowadzili wiele badan, które udowadniają, że kobiety pijące kawę znacznie rzadziej popadają w depresję! Jeżeli chcesz pić dobrą kawę ziarnistą – ranking kaw będzie idealny do tego, aby zapoznać się ze światowymi trendami!

Kawa a Polacy

Runek kawy w Polsce wynosi ok. 5 mld zł, co oznacza, że nie należymy do czołówki konsumpcji światowej. Przyznać jednak należy, że w ostatnich latach wzrost spożycia kawy wzrósł ok. 80%! Najwięcej w Polsce pije się kawy mielonej.

Kawa a Europa

Europejczycy uwielbiają kawę! W Europie najwięcej kawy piją Francuzi i Niemcy. Poza Europą w czołówce są Amerykanie. Jednak, absolutnymi liderami są Finowie. Na jednego Fina przypada aż 13 kilogramów kawy rocznie! To naprawdę dużo! A dlaczego Finowie aż tyle jej pija? Ponieważ kawa ma właściwości rozgrzewające!

Kawa ziarnista – co o niej wiesz? Najważniejsze informacje!