UM Jastrzębie-Zdrój: Jary, bloki i widoki

3 min czytania

Nasze miasto to istna mieszanka krajobrazowa. Ukształtowanie terenu niemal jak w podgórskich miejscowościach, lecz między licznymi jarami znalazły swoje miejsce dziesiątki wysokich bloków.

fot. Piotr Kędzierski

Można się spierać o estetykę takiej architektury, jednak jej istnienie właśnie w takim miejscu jak Jastrzębie-Zdrój, dla pasjonatów dalekich obserwacji jest dużym plusem.

Blok przy ul. Wielkopolskiej, Zielonej, a może Wrocławskiej? Jest wiele miejsc, z których można dojrzeć istne perełki, i to nie tylko rozciągające się za horyzontem przepiękne pasma górskie. Zacznijmy jednak od gór, które dostrzeżemy niemal z każdego jastrzębskiego wzgórza. Co tak naprawdę widać rzecz jasna przy sprzyjających warunkach pogodowych? Beskidy, to najczęściej pojawiająca się odpowiedź, i słusznie, jednakże w tym miejscu nieco doprecyzujemy to stwierdzenie.

Idealnym miejscem do obserwacji mogą być dziesięciopiętrowe, tzw. NRD-owskie” bloki i chociażby przejścia usytuowane na dziewiątym piętrze tychże budowli. Jeśli chcemy mieć jednak przed sobą pełną panoramę, warto wybrać się w okolice najwyższych punktów naszego miasta. Miejsca położone ponad 270 m n.p.m. w rejonie Cisówki czy Bzia Zameckiego dają możliwość obserwacji pasm beskidzkich. Jest jednak miejsce, z którego dostrzeżemy dosłownie wszystkie pasma górskie możliwe do osiągnięcia ludzkim okiem. To na granicy naszego miasta z gminą Świerklany w okolicach zwału KWK Borynia” (czyli tzw. hałdy) czy też z niego samego rozciąga się niesamowita panorama. Wysokość prawie 290 m n.p.m. plus wielkość hałdy daje wielkie możliwości. Gdy rozpoczynamy obserwację od kierunku południowo-wschodniego pierwsze pojawiają się wierzchołki Beskidu Małego ze szczytem m.in. Hrobaczej Łąki i widocznym na niej stalowym krzyżem. Patrząc dalej w prawo widzimy, stoki wzgórz Beskidu Małego łagodnie opadające do niecki, w której dostrzeżemy bez najmniejszych problemów zabudowania Bielska-Białej i innych miejscowości Podbeskidzia. Z prawej strony Bielska wznoszą się już okazałe szczyty Beskidu Śląskiego z najwyższym Skrzycznem oraz Klimczokiem i Szyndzielnią. Dla wytrwałych i cierpliwych obserwatorów w tym miejscu przy dobrej pogodzie czeka duża nagroda. Otóż pomiędzy wzgórzami Beskidu Małego i Śląskiego bardzo często dojrzymy majestatyczny masyw Babiej Góry, czyli najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego zwany Diablakiem, oraz najwyższe wierzchołki Tatr Wysokich, leżących już przede wszystkim po słowackiej stronie. To gratka dla fanów dalekich obserwacji szczyty Łomnicy, Rysów czy najwyższego w całych Karpatach Gerlacha są oddalone od Jastrzębia-Zdroju o ponad 140 km w linii prostej!

Jeśli jednak Tatry nie zrobią na kimś wrażenia, to może Sudety? Z tego miejsca to żaden problem wystarczy minąć wzrokiem przeuroczy Beskid Śląski oraz czeski Śląsko-Morawski (położone najbliżej naszego miasta), a także niemniej okazałe Góry Odrzańskie, by patrząc w kierunku Wodzisławia Śląskiego, dostrzec pasmo Jeseników leżące już we wschodniej części Sudetów. Najwyższy, mierzący 1491 m n.p.m., Pradziad wraz z wysoką wieżą na szczycie jest najwyższym punktem w całej Republice Czeskiej. Najwyższe punkty Słowacji, Czech a także naszego kraju widoczne z jednego miejsca Jastrzębie sprzyja rekordowym obserwacjom i to nie tylko tym dotyczącym górskich widoków. Kominy elektrowni w Rybniku, byłej Huty Katowice, ale także maszt w Mysłowicach-Kosztowach czy zabudowania.

Jaworzna to tylko część tego, co zobaczymy, spoglądając w kierunku północnym. Do tego wszystkiego dołóżmy jeszcze wspaniałą panoramę Jastrzębia-Zdroju, które bardzo ciekawie komponuje się z otaczającymi je górami. W ten sposób powstaje rewelacyjna mozaika krajobrazowa z typowo sypialnianą” architekturą, która jednak w ładny dla oka sposób komponuje się z otoczeniem.

fot. Piotr Kędzierski

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/jary-bloki-i-widoki/

Autor: krystian