Dla zwierząt żyjących na wolności jesień i zima to bardzo trudny okres. Pomóc w jego przetrwaniu pomoże 20 nowych budek dla kotów, które pojawiły się w naszym mieście.

fot. B. Englender
fot. B. Englender

Budki zakupiło Stowarzyszenie Przyjaciół Dużych i Małych „Cztery Łapy” dzięki grantowi przyznanemu przez Urząd Miasta. Jak przekonują organizatorzy akcji, drewniane budki pozwalają zapewnić kotom najlepsze możliwe warunki. Dzięki temu zwierzęta nie będą zimą schodzić do piwnic w poszukiwaniu schronienia.

 – Budki dla kotów to rozwiązanie, które sprawdziło się już w wielu miejscach na świecie. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy mieszkańcy Jastrzębia mogą być sceptyczni wobec naszych działań. Jeśli jednak nie stworzymy kotom odpowiednich warunków, część z nich umrze na naszych oczach. Wobec tego nie można przechodzić obojętnie.  Ponadto, obecność kotów w naszym ekosystemie jest niezbędna. Jeśli ich nie będzie, pojawiają się gryzonie oraz inne drapieżniki, jak na przykład szczury czy łasice. Sądzę, że wybór jest prosty.

– podkreśla Halina Majer, lekarz weterynarii, prezes stowarzyszenia „Cztery Łapy".

Dofinansowanie projektu „Azyl  III, czyli domek na zimę dla miejskich kotów” wyniosło łącznie 5.500 zł. Prócz zakupu budek dla kotów, pieniądze z grantu przeznaczone będą również na dokarmianie kotów w sezonie jesienno-zimowym.