Samochody bez przedniej tablicy rejestracyjnej coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Dzieje się tak, choć przepisy nakazują posiadanie rejestracji z obu stron pojazdu. Za jej brak policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego. A z czego on wynika? Zdanie właścicieli decyduje głównie aspekt estetyczny.

W niedzielę około godziny 20.35 policjanci ruchu drogowego w trakcie pełnienia służby zauważyli samochód honda, którego kierujący notorycznie nie posiada założonej przedniej tablicy rejestracyjnej na pojeździe. Mundurowi włączyli sygnały pojazdu uprzywilejowanego, celem zatrzymania osobówki do kontroli. Mężczyzna nie reagował na sygnały do zatrzymania, mundurowi zmuszeni byli do zajechania drogi kierującemu. 30-letni jastrzębianin był już karany wcześniej mandatem karnym oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z pojazdu za to samo wykroczenie. Jastrzębianin w trakcie kontroli oświadczył policjantom, iż „nie będzie jeździł z tą tablicą, bo nie da się jej założyć na tym zderzaku...” Policjanci poinformowali kierującego o obowiązujących przepisach. Mundurowi skierowali wniosek do sądu o ukaranie kierującego oraz zatrzymali dowód rejestracyjny z hondy.


Przypominamy:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych:

§35. 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

2. W przypadku pojazdów kategorii L2e, L5e, L6e i L7e tablicę rejestracyjną umieszcza się również z przodu, jeżeli pojazdy te posiadają miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone.

3. W przypadkach uzasadnionych konstrukcją ciągnika rolniczego tablicę rejestracyjną umieszcza się z przodu tego pojazdu.

4. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w ust. 2 i 3.5.

Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

6. Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.

7. Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdy by to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej–po lewej stronie pojazdu.