Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby kierujące pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Warto pamiętać, że złamanie sądowego zakazu zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wczoraj policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę motoroweru. Mundurowi od razu wyczuli od kierującego alkohol. Badanie alkomatem wykazało, iż jastrzębianin ma ponad 0,6 promila w wydychanym powietrzu. W trakcie legitymowania wyszło także na jaw, iż to nie jedyne przewinienie kontrolowanego. 51-latek posiadał także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna tym razem odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do wyroku sądu.
Kolejny kierowca motoroweru kontrolowany był w Zdroju. Okazało się, że 47-latek także kierował jednośladem pomimo orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju ponownie odpowie przed sądem. Za złamanie sądowych zakazów, grozi mu do 5 lat więzienia.


Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wprowadzonymi kilka lat temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.


Należy pamiętać, że jeśli sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, osoba, na którą nałożono karę, nie może kierować pojazdem samochodowym, ciągnikiem rolniczym, motorowerem, przyczepą i wszelkimi czterokołowcami niezależnie od pojemności.