Wady i zalety biura wirtualnego

Wirtualne biura są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Wiele osób jednak jeszcze nie jest przekonanych do tegoż rozwiązania. Osoby te koniecznie powinny się zapoznać ze wszelkimi wadami oraz zaletami tego rozwiązania i wówczas będą mogły podjąć dobrą i przemyślaną decyzję.

Zalety biura wirtualnego

Dla znacznej większości przedsiębiorców zaletą podstawową biura wirtualnego jest oczywiście jego cena. Zamiast opłacania czynszu wynajmu swojego własnego biura, które w dużych miastach przewyższają kwotę kilku tysięcy złotych, przedsiębiorca na wirtualne biuro Warszawa przeznaczy jedynie kilkadziesiąt złotych. Maksymalnie będzie to kilkaset złotych. Wszystko jest zależne od wybranego pakietu, jak i także od siedziby biurowca.

Co więcej, wszelkie renomowane firmy, które prowadzą taki rodzaj usług zatrudniają wykwalifikowanych pracowników biurowych. Są to asystenci czy też księgowi. Osoby te są także do dyspozycji osoby wynajmującej. Oczywiście jeśli nasz abonament nie obejmuje usług tego typu, to skorzystanie z pomocy asystenta będzie płatne dodatkowo.

Jeśli już mowa o prowadzeniu działalności, nie możemy także zapomnieć o podatkowych kwestiach. Wszelkie wydatki poniesione z tytułu wynajęcia biura wirtualnego przedsiębiorca może zapisać w całości do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu obniży sobie podatek dochodowy naliczony. Dodatkowo w razie jakiejkolwiek kontroli z urzędu skarbowego można skorzystać z doświadczenia pracowników biura wirtualnego. Osoby te mają bardzo częsty kontakt z urzędnikami i kontrolerami. Wiedzą w związku z tym jak z nimi postępować oraz jak z nimi rozmawiać.

Bardzo dużym plusem jest także sam fakt, że osoby wynajmujące biuro wirtualne nie muszą się martwić o zakup biurowego wyposażenia. Mamy tutaj na myśli sprzęt komputerowy, meble, rzutnik czy też urządzenia wielofunkcyjne.

Dla co po niektórych przedsiębiorstw ważne jest także to, że w większość firm prowadzących biura wirtualne stawia jednak na centra bardzo dużych i prestiżowych miast. Wiadomo, że ma to bezpośredni wpływ na prestiż przedsiębiorstwa, które korzysta z biura wirtualnego. Takowe umiejscowienie siedziby działa bardzo pozytywnie na postrzeganie firmy przez naszych klientów oraz także kontrahentów.

Wady biura wirtualnego

Oczywiście jak łatwo się jest domyśleć korzystanie z biura wirtualnego posiada także pewne minusy. Na pewno jednym z nich jest sam obowiązek dopłacenia do każdej usługi dodatkowej, które to nie posiadamy w abonamencie. Zatem jeśli się okaże, że w konkretnym miesiącu musimy odbyć więcej spotkań i tym samym skorzystać z sali konferencyjnej nadprogramowo będziemy musieli się liczyć z opłatą dodatkową. Czasami jest to nawet kilka razy więcej niż płacimy na miesiąc.

Co więcej, biura wirtualne mają jasno określone godziny pracy. Może to ograniczać znacznie możliwość korzystania z nich. W takowym wypadku godziny niestandardowe pracy wynajmującego czy też spotkania wieczorne z klientami mogą się okazać sporym utrudnieniem w korzystaniu z wirtualnego biura.