Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

dziecko

Kilkuletnie dziecko zadaje średnio prawie 500 pytań dziennie - w ten prosty sposób okazuje swoją ciekawość świata i chęć poznawania nowych rzeczy, pojęć i emocji. Jednocześnie to samo ciekawe świata dziecko bardzo szybko traci zainteresowanie tematem, które poruszyło, jeżeli odpowiedź na jego pytanie jest niedostoswana do wieku. W jaki sposób więc podtrzymać uwagę dziecka i pomóc mu rozwijać swoją wiedzę? Rozwiązaniem tego problemu może być edukacja przez zabawę.

Gry edukacyjne - ciekawa forma zabawy

Gry edukacyjne to bardzo interesująca forma nauki przez zabawę. Dzięki atrakcyjnej, kolorowej formie potrafią na długo przykuć uwagę malucha, a wykonując zawarte w grze zadania dziecko rozwija swoje poczucie sprawczości. W jego mózgu szczególnie silnie aktywuje się wtedy układ nagrody, dzięki czemu maluch czuje przyjemność. Dzięki grom edukacyjnym już od najmłodszych lat można kształtować system motywacyjny dziecka. Trzeba jednak uważać, by wybierać gry edukacyjne dostosowane do wieku, gdyż zbyt trudne zadania mogą malucha zniechęcić. Dlatego warto zwrócić uwagę na pozycje przystosowane do konkretnej grupy wiekowej, takie jak gra matematyczna - kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, chodzących do szkoły podstawowej i średniej. Dla dziecka gry edukacyjne mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu zarówno z rodziną, jak i z rówieśnikami. Gry planszowe Haba, przeznaczone do wspólnej zabawy kilku osób, uczą zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa, a także pomagają maluchom radzić sobie z różnorodnymi emocjami, takimi jak poczucie porażki i radość z wygranej. Szeroka gama produktów, jaka jest dostępna na sklepie https://www.babyvip.pl/, pozwala na rozwój wiedzy dziecka w różnych dziedzinach. Można wybrać zabawkę, która oswoi dziecko z zawodami medycznymi, zapozna je z życiem zwierząt na farmie lub wprowadzi pierwsze pojęcia matematyczne - możliwości jest naprawdę dużo.

Proste i ciekawe doświadczenia 

Przyrodą rządzi szereg praw chemicznych i fizycznych, które można zaprezentować w prosty sposób, za pomocą składników i przedmiotów, które znajdują się w każdym domu. Przykładowo proces krystalizacji cieczy można przedstawić za pomocą mieszaniny wody z solą i zwykłej nitki. W szklance wody wystarczy rozpuszczać sól do momentu, gdy nie da się rozpuścić jej więcej - można wtedy powiedzieć dziecku, że taka mieszanina to roztwór nienasycony, zapoznając je w ten sposób z prostymi pojęciami chemicznymi. Potem wystarczy zachęcić malucha, by do szklanki włożył kawałek nitki i wykazał się odrobiną cierpliwości. Po pewnym czasie, gdy na nitce pojawią się kryształki, a dziecko zapyta, dlaczego tak się stało, wystarczy wytłumaczyć mu, że na nitce skrystalizowała się dokładnie ta sama sól, którą wspólnie rozpuściliście w wodzie. 

Również doświadczenia fizyczne mogą okazać się interesujące. Na przykład zjawisko napięcia powierzchniowego można wytłumaczyć z pomocą zwykłych spinaczy biurowych. Należy poprosić dziecko, żeby do miseczki z wodą wrzuciło spinacz - przedmiot natychmiast zatonie. Inaczej będzie, jeżeli ten sam spinacz położymy na powierzchni wody poziomo - wtedy będzie się unosił na jej powierzchni. To doskonała okazja, by wytłumaczyć maluchowi, że woda wytwarza bardzo cienką błonkę, która jest silna, jeśli nie zostanie przerwana. Można przy tym wskazać, że dzięki temu zjawisku listki, które spadły z drzewa, dryfują na powierzchni jeziora. 

Wspólny spacer - okazja, by zapoznać się z przyrodą

Spacer z maluchem jest idealnym momentem, by opowiedzieć mu kilka ciekawostek o otaczającym nas świecie. Jesienią, zbierając kasztany i żołędzie, by w domu zrobić z nich słodkie zwierzątka i ludziku, można powiedzieć, że są one pożywieniem dla wielu leśnych stworzeń. Zimą, gdy na drzewach nie ma już liści, można wytłumaczyć dziecku, czemu tak się dzieje. W czasie marcowego spaceru można maluch pozna pierwsze oznaki wiosny. Dla dziecka będą to bardzo intersujące rozmowy, z których bardzo dużo się nauczy.