UM Jastrzębie-Zdrój: Już nie tylko w sieci
Transgraniczna aktywność wraca na właściwe tory!
Ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 nie przeszkodziły naszemu miastu w prowadzeniu aktywnej współpracy z czeskimi miastami partnerskimi Karwiną i Hawierzowem. Bezpośrednie kontakty zostały przeniesione w internetową, “wirtualną“ przestrzeń, spotkania i warsztaty prowadzone były zdalnie. W formule zdalnej cyklicznie spotykał się także stały zespół ds. projektów transgranicznych Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa, reprezentowany m.in. przez wiceprezydentów miast, dyrektorów polskiej i czeskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński.
- Pandemiczny rok 2020 i pierwsza połowa 2021, były czasem intensywnej i złożonej pracy nad projektami, których realizacja została zakłócona, ograniczenia w kontaktach i zamknięte granice zdecydowanie utrudniły realizację transgranicznych przedsięwzieć, które co do zasady wymagają aktywności mieszkańców z obu stron granicy
mówi prezydent Anna Hetman
- Był to też czas wytężonej, wspólnej pracy nad kolejnymi transgranicznymi przedsięwzięciami
dodaje.
W tym czasie miasta pracowały nad dziewięcioma wspólnymi projektami: dwa projekty w fazie realizacji; trzy projekty wypracowane, złożone do konkursu i dofinansowane; cztery projekty zrealizowane, rozliczone, dla których miasta raportują z działań realizowanych w okresie ich trwałości.
Pierwsze, po półtorarocznej przerwie w bezpośrednich kontaktach pomiędzy miastami, wspólne działania miały miejsce 9, 13 i 14 września br. W ramach realizowanego przez Jastrzębie-Zdrój i Karwinę projektu pn. Żelazny Szlak Rowerowy wsparcie dla EKOturystyki“ do udziału w którym zaproszeni zostali również przedstawiciele gmin współtworzących szlak tj.: Godów, Zebrzydowice i czeskie Petrowice odbyły się warsztaty, których celem było wypracowanie planu komunikacji marketingowej wraz z modelem zarządzania szlakiem. O pozycji Żelaznego Szlaku Rowerowego na rynku turystycznym, przykładach dobrych praktyk istniejących planów komunikacji marketingowej, modelach zarządzania produktami turystycznymi mówili oraz warsztaty z tego zakresu prowadzili Bogdan Kasperk Dyrektor biura polskiej części Euroregionu Ślask Cieszyński oraz Jan Mazurczak prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, ekspert z zakresu promocji marek turystycznych, twórca pierwszych w Polsce i Europie akcji martketingowych wykorzystujących pomysł wyprzedaży w promocji miast, kopiowanej przez kilkadziesiąt destynacji w Polsce.
- Sukcesywne uatrakcyjnienie Żelaznego Szlaku Rowerowego, promowanie atrakcji turystycznych usytuowanych w jego bliskim sąsiedztwie, organizacja ciekawych wydarzeń w jego okolicy ma zachęcić turystów do planowania dłuższych pobytów w naszym przygranicznym regionie
wylicza prezydent Anna Hetman
Założeniem zrealizowanych warsztatów było wypracowanie wspólnych pomysłów na sukcesywne uatrakcyjnianie szlaku oraz weryfikacja możliwości poszczególnych gmin w zakresie tworzenia wspólnych inicjatyw promujących szlak. Podczas warsztatów gminy podjęły się zadania wspólnego wnioskowania o dofianansowanie Święta Żelaznego Szlaku Rowerowego wydarzenia, kótre z założenia miałoby odbywać się corocznie, w okresie wiosennym, inaugurującym sezon rowerowy. Warsztaty były też okazją do wspólnej pracy gmin nad koncepcją modelu zarządzania szlakiem.
Oprócz wspomnianych warsztatów w projekcie zaplanowano produkcję filmu promującego szlak, doposażenie szlaku w punkty do ładowania rowerów elektrycznych wraz z systemem naprawczym, dwa po stronie polskiej - w Jastrzębiu-Zdroju i dwa po stronie czeskiej w Karwinie.
Projekt Żelazny szlak rowerowy - wsparcie dla EKOturystyki“, numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0002723 został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego- Programu Interreg V-A Republika Czeska Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński Těšínské Slezsko i budżetu państwa.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/juz-nie-tylko-w-sieci
Autor: krystian