Oszuści mają co raz to nowsze sposoby, by wyłudzić od nas pieniądze. Wysyłają za pobraniem niezamawiane paczki, w których są bezwartościowe rzeczy. Warto więc zachować czujność. Nie przyjmować przesyłek, których nie zamawialiśmy, a tym bardziej za nie płacić.

Oszuści mają co raz to nowsze sposoby, by wyłudzić od nas pieniądze. Tym razem jastrzębianie byli czujni i nie dali się oszukać. Kurier chciał kobiecie przekazać przesyłkę adresowaną dla ojca. Mężczyzna poinformował policjantów, że pod jego dom podjechał mężczyzna samochodem TAXI, który podał się za kuriera. Poinformował on kobietę, że ma dla ojca przesyłkę za pobraniem, za którą należy zapłacić. W tym samym czasie na numer stacjonarny ktoś zadzwonił, że przyjedzie kurier i trzeba zapłacić za paczkę. Na szczęście przesyłka nie została odebrana oraz nie zapłacono za nią, tym sposobem jastrzębianie nie zostali oszukani.


Radzimy, by przy każdym kontakcie z osobą dostarczającą przesyłki, zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie odbierajmy paczek, których nie zamawialiśmy. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że odbierając płatną przesyłkę w imieniu kogoś bliskiego, najlepiej przed zapłatą, skontaktować się z faktycznym adresatem i zapytać, czy spodziewał się przekazu, za który będzie musiał zapłacić. Jeżeli nie mamy pewności, nic nie odbierajmy i nie podpisujmy.


Szczególnie uważać powinny osoby, które często robią zakupy w internecie, a ich bliscy są przyzwyczajeni, że przychodzą do nich paczki. Na tego typu oszustwa narażeni są także pracownicy firm, gdzie w natłoku innych spraw i przy odbiorze wielu przesyłek trudniejsza jest weryfikacja, czy ktoś zamawiał daną rzecz. Zwracajmy również uwagę na to co podpisujemy. Pokwitowanie fałszywej paczki może dla nas mieć niemiłe konsekwencje np. skutkować podpisaniem umowy.