UM Jastrzębie-Zdrój: 2023 - jubileuszowy rok dla naszego miasta
Wywiad z Prezydent Miasta Anną Hetman.
60 lat temu Jastrzębie-Zdrój uzyskało prawa miejskie. Jednak od pierwszej wzmianki o ziemiach jastrzębskich mija już 728 lat. Z okazji jubileuszowego roku rozmawiamy z Anną Hetman, prezydentem miasta.
Która data według pani jest ważniejsza dla Jastrzębia-Zdroju?
Obydwie daty są ważne dla jastrzębian, ponieważ dzięki dorobkowi naszych poprzedników, możemy się pochwalić bogatą i wyjątkową historią. Dziedzictwo kulturowe to podwaliny do budowania teraźniejszości dla przyszłych pokoleń.
Jaki dorobek miasto chce zachować?
Mamy dwie najważniejsze karty w historii miasta. Pierwsza to czasy świetności kurortu. Kiedy odkryto źródła solankowe, rozpoczął się rozkwit uzdrowiska. Po tamtych czasach pozostały najpiękniejsze obiekty i jedyny w swoim rodzaju Park Zdrojowy. Niepowtarzalny urok tego miejsca przyciąga jastrzębian i turystów, nie tylko latem, również o każdej innej porze roku. Od lat park poddawany jest ciągłej rewitalizacji, by przywrócić blask śląskiej perle uzdrowiska. Park i jego okolica już jest miejscem urokliwym, a po pełnej rewitalizacji to miejsce będzie tętniło życiem. Tutaj bowiem znajdują się obiekty kulturalne, jak np. Dom Zdrojowy, w którym odbywają się koncerty muzyczne, wystawiane są sztuki teatralne. Już w tym roku oddamy do użytku budynek Łazienek III, w którym będziemy mogli podziwiać wystawy sztuki współczesnej, przyrodę znajdującą się w parku, a nawet nauczyć się sztuki fotografowania. W pobliżu jest filia miejskiej biblioteki, gdzie odbywa się wiele spotkań autorskich. Znajdująca się w budynku Łazienek II, Galeria Historii Miasta, jest przenoszona do budynku Spółki Brackiej, gdzie otrzyma większą przestrzeń do ekspozycji. Tam również możemy się pochwalić niezwykłą, jedną z największych na świecie, wystawą dzwonków. Na całkowicie zmodernizowanych placach będą mogły odbywały się wyjątkowe wydarzenia kulturalne.
Wyjątkowym wydarzeniem, które wpisało się już w parkowy klimat jest Piknik w kurorcie.
Piknik przyciąga mnóstwo uczestników. Swoim wyjątkowym klimatem, muzyką, strojami i zabawami wprowadza wszystkich w radosny nastrój. Nawiązuje do czasów rozkwitu uzdrowiska, których nie znamy z doświadczenia. Jest dla uczestników wydarzeniem, przenoszącym ich w lata 20 i 30-te.
Czy taki klimat przeniesie się na budowany deptak w Zdroju?
Chcemy, by to miejsce tętniło życiem nie tylko podczas pikniku w kurorcie. To miejsce ma przyciągać ludzi również każdego dnia. Będzie ono generowało nowe miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Liczymy bardzo na to, że właśnie tam będą pączkowały nowe punkty gastronomiczne i usługowe. To będzie miejsce przyciągające turystów z Żelaznego Szlaku Rowerowego i z Łaźni.
Łaźnia Moszczenica to miejsce powiązane ze współczesną historią.
To właśnie druga piękna karta na mapie historycznej miasta. Szlak wolności, ciągnący się od pomnika Porozumienia Jastrzębskiego, przez jastrzębskie osiedla i kościół na górce, kończy się w miejscu byłej kopalni Moszczenica. Na szlaku są już dwa murale, jeden pionowy na ścianie bloku, drugi poziomy 3D, przy placu WOŚP. Pojawią się również inne punkty nawiązujące do historii z lat 80-tych. Łaźnia natomiast będzie miejscem, w którym już w drugiej połowie 2023 roku będziemy oglądać wystawy związane z powstaniem miasta i budową kopalń. Motywem przewodnim wystawy będzie węgiel. W drugiej części Łaźni, którą rozpoczniemy modernizować początkiem roku powstanie Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. Będzie tam również miejsce na część biznesową, gastronomię i część rekreacyjną. To miejsce jest hołdem dla wszystkich bohaterów walczących o wolność i godność człowieka w czasach komunizmu jastrzębskich górników. Ponieważ projekt realizowany jest we współpracy z czeskim obiektem industrialnym w Vitkowicach, będzie dodatkową atrakcją po obu stronach granicy. Naszym założeniem jest wpisanie Łaźni Moszczenica do Szlaków Zabytków Techniki, dzięki czemu zaistnieje nie tylko na mapie Śląska. Tam będą odbywały się ciekawe wydarzenia w ramach Industriady. Pierwsza Industriada, mimo tego, że odbywała się jeszcze przy zamkniętym obiekcie odniosła ogromny sukces. Niemal 9 tys. odwiedzających pozwala sądzić, że z roku na rok będzie ich przybywać. W nawiązaniu do historii z czasów słusznie minionych, w klimat PRL wprowadza nas każdego roku piknik, pod nazwą Przystanek PRL”. Kultowy ogórek”, który przewozić będzie chętnych szlakiem wolności, stanie się dodatkową atrakcją Łaźni.
Park i Łaźnia będą sztandarowymi produktami turystycznymi. Czy oprócz nich turyści będą mieli jeszcze jakieś atrakcje?
Wspomniany Żelazny Szlak Rowerowy już teraz stał się turystyczną marką samą w sobie. W ciągu 2 lat przemierzyło go niemal 800 tysięcy rowerzystów. Znany jest w całym kraju. Szlak otrzymał już wiele wyróżnień i nagród. Obecnie mamy przygotowaną koncepcję na rozbudowę szlaku i przygotowujemy się do wykonania projektu. Ze szlaku z łatwością będzie można trafić do parku i do Łaźni.
A dla jastrzębian, którzy znają i poznają te miejsca, co miasto oferuje?
Dla jastrzębian budujemy w wielu miejscach przyjazne przestrzenie. Polecamy poza wspomnianymi miejscami, zielone płuca miasta OWN, w którym kontynuujemy modernizację, najpierw budynku gastronomicznego, a później stawów. Budynek oddany zostanie do użytku latem. Jesienią natomiast chcemy rozpocząć czyszczenie stawów i zagospodarowanie obrzeży, by latem przyszłego roku mieszkańcy mogli już korzystać z tego miejsca. Ponadto mamy projekt zagospodarowania stawów przy ul. Wodzisławskiej, tuż obok parku. Będzie to miejsce do wypoczynku, rekreacji i spotkań ze znajomymi. Znajdzie się tam niewielki punkt gastronomiczny, miejsca do posiedzenia i leżenia oraz coś do pływania. W pobliżu jest kąpielisko, wiec latem każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście również powstaje wiele miejsc rekreacyjnych na osiedlach i w sołectwach. To dzięki pomysłom mieszkańców, którzy proponują je w budżecie obywatelskim, możemy je realizować. Wzdłuż al. Piłsudskiego powstaną 3 punkty wypoczynkowo-rekreacyjne: przy ul. Katowickiej, tzw. ryba/strug, przy ul. Śląskiej i na placu WOŚP. Realizacja tego projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Czy te miejsca mogą również odwiedzać turyści?
To są piękne, zielone miejsca, w których każdy będzie się czuł dobrze. W Jastrzębiu-Zdroju mamy wiele zielonych przestrzeni. Cała ścieżka przyrodnicza jest dużą atrakcją i ucieszy nasze oczy, uszy, serca i płuca. Lasy zapraszają nas każdego dnia przez cały rok. Trochę o nich zapominamy, a to one są naszymi płucami. Dla miłośników i nie tylko, odpoczynku blisko domu czy mieszkania, proponujemy ogrody i parki kieszonkowe. Proszę śledzić stronę miasta, bo mamy ich już dużo, a będzie jeszcze więcej. Właśnie rusza projekt 60 ogrodów i parków na 60 urodziny miasta. Przykładem może być Park kieszonkowy na 6”. Są tam leżaki, ławki, pergole, a wiosną pojawi się tu 6000 tulipanów. Dążymy do tego, by nasze miasto było miejscem, które przyciąga turystów ciekawą historią, najpiękniejszymi ogrodami i parkami. To nasze naturalne atuty. Mieszkańcom bardzo podobało się to miejsce i podobne będziemy urządzać w innych częściach miasta. Dla turystów i mieszkańców proponujemy również wycieczki z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem najpierw ścieżką uzdrowiskową, a później szlakiem wolności.
Co zamierza miasto zorganizować z okazji jubileuszu?
Rok jubileuszowy bogaty jest w wiele wydarzeń. Oferujemy wiele wzruszeń podczas ciekawych imprez kulturalnych i mnóstwo emocji podczas wydarzeń sportowych. Ponadto chcemy uhonorować osoby zasłużone w każdej dziedzinie życia miasta. Urodziny miasta to nie będą tylko Dni Miasta. Przez cały rok będzie się działo. Na pewno będą nowe wydarzenia, których dotychczas u nas nie było. To m.in. Śląskie smaki, Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego czy wydarzenia towarzyszące oddaniu do użytku deptaka, Łazienek III i Łaźni Moszczenica. Cieszmy się i wspólnie świętujmy! Bo tu biją nasze serca. Tu tworzymy wspólnotę.
Z czego Jastrzębie-Zdrój może być dumne?
Jastrzębie-Zdrój dumne jest ze swoich mieszkańców. To im zawdzięczamy miasto takie jakie jest. Przyjechaliśmy tu z różnych części kraju i zbudowaliśmy wspólnotę razem z rodowitymi Ślązakami. To tu rodziła się wolność. To miasto wolnych ludzi, szanujących różnorodność, wielość kultur i tradycji. Teraz wspólnie, po 60 latach, jesteśmy w stanie przenosić góry, by tworzyć i rozwijać miasto na miarę XXI wieku. Jastrzębie-Zdrój to miasto z wyboru i dlatego jest wyjątkowe.
Czego życzy pani miastu i mieszkańcom?
Miastu tętniących życiem miejsc i dalszego rozwoju. Mieszkańcom wielu wspólnych spotkań, radości z przebywania ze sobą i jeszcze większych więzi z miastem i ludźmi.
Z Prezydent Miasta rozmawiała Małgorzata Krzeszkiewicz
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/2023-jubileuszowy-rok-dla-naszego-miasta
Autor: krystian