Wystawa na temat przyłączenia Śląska do Polski w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Zdjęcie przedstawia wystawę pod tytułem "Bramy do Polski".

W zeszłym roku obchodzono 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę. Ekspozycja jest prezentowana w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

„Bramy do Polski"- to tytuł wystawy przygotowanej przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału Terenowego w Katowicach, z okazji 100. rocznicy powrotu Śląska do Polski. Wystawa jest prezentowana w holu głównym Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju na ulicy Poznańskiej.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich wraz ze swoimi nauczycielami, ale też pozostałych mieszkańców, do obejrzenia wystawy. Ekspozycja jest prezentowana w ramach współpracy ZS Nr 2 z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Jest dobrym sposobem na to, aby przybliżyć młodzieży wydarzenia sprzed 101 lat, kiedy część Górnego Śląska weszła w skład odrodzonego państwa polskiego. Chcemy, aby osoby zainteresowane wystawą otrzymały możliwie pełne informacje o niej. Przybliżymy historię, którą przedstawiają „Bramy do Polski”. Dlatego odwiedzający mogą kontaktować się, dzwoniąc pod numer tel.: 507 782 126 lub za pośrednictwem portalu FB szkoły. - Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju

- mówi Katarzyna Barczyńska-Łukasik, nauczycielka historii.


Wystawa przedstawia uroczystości powitania Wojska Polskiego przez mieszkańców Górnego Śląska. Zostały one przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach. Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wzniesiono ponad 220. Niektóre z nich były niezwykle monumentalne i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi. Po wkroczeniu wojska, kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne wydarzenia państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach. Część ekspozycji została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia na katowickim rynku, nadał najwyższe odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym powstańcom i działaczom narodowym.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Tekst: Katarzyna Barczyńska-Łukasik