Korzystając zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza i dbamy o środowisko.

Zdjęcie hulajnóg zaparkowanych na chodniku.

W przestrzeni Jastrzębia-Zdroju od 21 marca pojawią się e-hulajnogi wprowadzone przez prywatną firmę, która nie jest związana z miastem.

Inicjatywa zachęca do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne. Warto skorzystać z tego środku transportu jadąc do pracy, na zakupy czy po prostu w celach rekreacyjnych. Jak pokazują badania, jedną z najważniejszych motywacji, którą kierują się użytkownicy hulajnóg jest szybkie dotarcie do wybranej lokalizacji, duża dostępność i łatwość parkowania pojazdu.

 

Nasza obecność w Jastrzębiu-Zdroju to kolejny etap zwiększania dostępności neutralnej klimatycznie mikromobilności w województwie śląskim. Mamy nadzieję, że wspólnie zadbamy o środowisko. Nasze pojazdy nie emitują spalin, co znacząco wpływa na lepszą jakość powietrza i zmniejszanie się poziomu smogu

- mówi Mathieu Deloly, Dyrektor Generalny Europy Środkowo-Wschodniej TIER Mobility Poland

Użytkownicy e-hulajnóg muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo.

Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką użytkownik e-hulajnogi może się przemieszczać to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Poprawnie zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia ani przejazdu, a w przypadku zakończenia przejazdu na chodniku hulajnogę należy ustawić możliwie najdalej od krawędzi jezdni, równolegle, zachowując 1,5 m szerokości dla pieszych.

Jak zacząć jeździć?

Aby spróbować jazdy e-hulajnogą TIER, pobierz aplikację, zarejestruj się i przypisz swoją metodę płatności. Następnie znajdź e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokuj ją skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę, znajdź bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuść podpórkę, otwórz aplikację TIER i dotknij przycisku „Zakończ przejazd". Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 69 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 3,00 zł. Dodatkowo miesięczny abonament na bezpłatne odblokowania to jedyne 17,99 zł.