Historia cosplayu: jak narodziła się sztuka wcielania się w postacie fikcyjne

W ostatnich latach cosplay stał się jednym z najpopularniejszych sposobów wyrażenia siebie wśród miłośników kultury pop. Nie każdy jednak wie, skąd wzięła się ta forma sztuki i jak ewoluowała na przestrzeni lat. W tym artykule przedstawimy historię cosplayu, od początków w Japonii po dzisiejsze trendy w zachodniej kulturze pop.

Początki cosplayu w Japonii

Cosplay, czyli "costume play" (granie w kostiumach), narodził się w latach 70. XX wieku w Japonii. Pierwsze pokazy kostiumowe zaczęły się odbywać na festiwalach anime i mangi, gdzie fani mieli okazję wcielić się w postacie swoich ulubionych bohaterów. W początkowym okresie cosplay był zjawiskiem mało popularnym, a jedynie nieliczni entuzjaści mieli odwagę wystąpić publicznie w swoich kostiumach.

Wzrost popularności cosplayu w Japonii i na świecie

Wraz z upowszechnieniem się kultury pop, cosplay stał się coraz bardziej popularny. W Japonii zaczęły powstawać specjalne sklepy z kostiumami, a na festiwalach anime i mangi pojawiały się coraz większe konkursy cosplayowe. Wraz z rozwojem internetu, cosplay zaczął się także pojawiać w zachodnim świecie, gdzie zyskał wielu miłośników. W latach 90. i na początku XXI wieku odbywały się pierwsze konwencje cosplayowe, na których fani mieli okazję spotkać się i wymienić doświadczeniami.

Ewolucja cosplayu w kulturze pop

Cosplay nie przestał ewoluować, a wraz z rozwojem kultury pop stał się jednym z najważniejszych jej elementów. W dzisiejszych czasach cosplay to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale również na wyrażenie swojego popkulturowego przesłania. Cosplayerzy coraz częściej tworzą swoje własne kostiumy, nawiązujące do ulubionych bohaterów, ale też wprowadzają w nie swoje własne modyfikacje, by podkreślić swoją osobowość. Tworzą również portale, na których dzielą się wiedzą z początkującymi cosplayerami: https://nyskon.pl/.

Cosplay w kulturze mainstreamowej

Obecnie cosplay to już nie tylko zjawisko subkulturowe, ale również popularne w świecie mainstreamowym. Na premierach filmowych i koncertach coraz częściej pojawiają się osoby w kostiumach ulubionych postaci, a sama sztuka cosplayu jest coraz częściej przedmiotem badań naukowych.