Różnorodność stylów: Jak dobrze dobrane drewno może wpłynąć na wygląd Twojego tarasuW świecie domów i ogrodów, taras wykonany z drewnianych desek nigdy nie wychodzi z mody. Pomimo pojawienia się nowych materiałów, nic nie może zastąpić ciepła i naturalnego uroku drewna. W tym artykule poruszymy temat wyboru desek tarasowych z drewna, ich instalacji oraz konserwacji, aby służyły przez wiele lat.

Wybór desek tarasowych z drewna – Na co zwrócić uwagę?

Deski tarasowe z drewna to idealne rozwiązanie dla osób szukających naturalnej, estetycznej i trwałej powierzchni do rekreacji na świeżym powietrzu. Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że każda deska jest niepowtarzalna. W przypadku wyboru desek tarasowych, istotne jest zwrócenie uwagi na gatunek drewna, z którego są one wykonane. Niektóre gatunki, jak dąb czy teak, są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale także droższe. Inne, jak sosna czy świerk, są tańsze, ale wymagają odpowiedniej impregnacji i konserwacji.

Deska tarasowa drewniana - Rodzaje

Każdy gatunek drewna charakteryzuje się unikalnymi cechami, które przekładają się na wygląd i styl tarasu. Dąb, z jego ciężką i trwałą strukturą, nadaje się do stylów bardziej tradycyjnych i klasycznych. Teak, z jego złocisto-brązowym odcieniem, może przynieść egzotyczny akcent do Twojego tarasu. Nawet w obrębie jednego gatunku, możemy znaleźć różnorodność w zależności od rodzaju obróbki drewna. Drewno surowe ma inny charakter niż drewno bejcowane czy lakierowane. Wybór odpowiedniego drewna to nie tylko kwestia trwałości, ale także estetyki. Wybierając drewno na taras, warto więc zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy chcemy, aby taras był subtelny i nie rzucał się w oczy, czy raczej chcemy, aby stał się centralnym punktem ogrodu? Dobrze dobrane drewno może pomóc nam osiągnąć pożądany efekt. Kolejnym istotnym czynnikiem jest klasa drewna, która określa jakość deski. Wyższe klasy oznaczają mniej sęków i nierówności. Warto też zwrócić uwagę na sposób suszenia drewna – deski suszone komorowo są stabilniejsze i mniej podatne na pękanie.

Montaż drewnianego tarasu – Podstawowe zasady

Montaż drewnianego tarasu wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, istotne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża – powinno ono zapewniać stabilność konstrukcji i umożliwiać odprowadzanie wody. Podczas montażu desek tarasowych, należy pamiętać o zostawieniu odpowiednich szczelin dylatacyjnych. Drewno jest materiałem "żywym", co oznacza, że zmienia swój rozmiar w zależności od wilgotności. Szczeliny dylatacyjne zapewniają, że deski tarasowe nie będą się odkształcać.Odpowiednia konserwacja drewnianego tarasu to klucz do jego długowieczności. Drewno powinno być regularnie czyszczone i impregnowane specjalnymi środkami, które zabezpieczają je przed działaniem wilgoci, promieniowania UV oraz szkodników. Impregnacja powinna być powtarzana co najmniej raz w roku. Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu desek i ewentualnym wymienianiu tych, które są już zbyt zużyte. Taras wykonany z desek tarasowych z drewna to inwestycja, która wymaga trochę pracy, ale w zamian daje niepowtarzalny urok i ciepło. Z właściwym podejściem, piękny drewniany taras będzie służył przez wiele lat, będąc prawdziwą ozdobą ogrodu.