Starsza Pani padła ofiarą oszustwa. „Fałszywa policjantka” była na tyle przekonywająca, że udało się jej zwieść czujność jastrzębianki, twierdząc, że córka potrzebuje jej pomocy. Niestety 92-latka straciła swoje oszczędności.

Widać przestępcy nie ustają w swoich próbach łatwego i szybkiego wzbogacenia się cudzym kosztem. Jedną ze stosowanych przez nich metod nadal pozostaje oszustwo „na policjanta”. Niestety, poza popularnością, ten sposób przestępczej manipulacji bywa również skuteczny.

23 maja 2023 roku zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta, podająca się za policjantkę. Fałszywa funkcjonariuszka podała wymyślone nazwisko oraz poinformowała starszą panią, iż jej córka spowodowała wypadek drogowy, gdyż weszła na przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Kobieta kierująca pojazdem, w zaawansowanej ciąży, została zmuszona do gwałtownego hamowania i doszło do poronienia ciąży. Kobieta została poinformowana, że jeżeli wpłaci pieniądze, to córka zostanie zwolniona z aresztu. Kobieta wszystkie oszczędności, które miała w domu, przekazała kurierowi, który po kilku minutach zapukał do jej drzwi. Kobieta chciała, aby kurier przeliczył pieniądze, ale ten zaczął uciekać, wtedy kobieta wróciła do domu i zadzwoniła do córki, aby zapytać, czy kurier już do niej dotarł. I wtedy wszystko stało się jasne, niestety kobieta padła ofiarą oszustów. Straciła ponad 30 tysiecy złotych.

Dlatego jastrzębscy policjanci kolejny raz przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach. Nie proszą również o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom.

Przypomnijmy więc, jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność-jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, lub mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się natychmiast tą informacją z bliskimi i nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Potwierdźmy dane osoby dzwoniącej i zdarzenia dzwoniąc do dyżurnego jednostki policji. Nigdy też, nikogo nie informujmy o ilości posiadanych w domu lub na kontach bankowych oszczędnościach.