"Książka jest jak ogród" - to hasło zainaugorowanego w czwartek XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca 2023 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: "Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni".

Cała Polska czyta dzieciom to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, która ma na celu propagowanie codziennego czytania najmłodszym jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

W tym roku do głośnego czytania podczas OTCD wybrano książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości.

Każdy z dni Tygodnia Czytania, oprócz wspólnego hasła „Książka jest jak ogród” – będzie miał swój motyw przewodni, związany z wiodącą lekturą dnia i jej bohaterami:

  • 1 czerwca (czwartek) Dzień z Ciocią Jadzią (bohaterką serii książek Elizy Piotrowskiej),
  • 2 czerwca (piątek) Dzień z Czarownicą piętro niżej (bohaterką serii książek Marcina Szczygielskiego),
  • 3 czerwca (sobota) Dzień w Puszczy Białowieskiej (z bohaterami książek Tomasza Samojlika),
  • 4 czerwca (niedziela) Dzień z Wombatem Maksymilianem (bohaterem serii książek Marcina Kozioła),
  • 5 czerwca (poniedziałek) Dzień z Kicią Kocią (bohaterką serii książek Anity Głowińskiej),
  • 6 czerwca (środa) Dzień z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem w 100. rocznicę urodzin Papcia Chmiela,
  • 7 czerwca (wtorek) Dzień z bohaterami Astrid Lindgren.

Z tej okazji w piątek 2 czerwca Bibliotekę Główną odwiedził asp. Wojciech Wożgin z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, który odczytał dzieciom fragment książki Ciocia Jadzia, autorstwa Elizy Piotrowskiej, a także odpowiedział na pytania najmłodszych, związanych z pracą strażaka.

Zobacz galerię zdjęć