Wczoraj jastrzębscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbach oszukania mieszkańców naszego miasta. Najpierw oszustka zadzwoniła do 87-latki, podając się za wnuczkę, chwilę później sytuacja powtórzyła się, tym razem zatelefonowała do 66-latki. Na szczęście seniorzy, uświadomieni o zagrożeniu, „pogonili” oszustów.

Wczoraj po południu do jastrzębskich policjantów zaczęły docierać zgłoszenia, dotyczące usiłowań oszustw na seniorach. Na szczęście były to nieudane próby. Z jastrzębiankami kontaktowały się oszustki podające się za wnuczkę. W obu przypadkach zadzwoniła kobieta, podając się za wnuczkę i proszącą o pieniądze, gdyż miała wypadek, w związku z którym iż potrąciła kobietę na pasach.  W pierwszym wypadku poprosiła o 60 tysięcy złotych. Jastrzębianki na szczęście nie uwierzyły i odłożyły słuchawkę.


Ponownie apelujemy do wszystkich mieszkańców, by ostrzegli swoich bliskich: rodziców, dziadków, dalszą rodzinę, czy sąsiadów-seniorów. Zadzwońmy do nich szybciej, niż zrobią to oszuści.

Policjanci przestrzegają Polaków przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.
Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.