Jastrzębscy policjanci wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Jastrzębiu-Zdroju. W wyniku zderzenia osobówek jeden z kierujących został przewieziony do szpitala. To już kolejne poważne zdarzenie w tym roku, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Wczoraj, około godziny 15.00 w Jastrzębiu-Zdroju na skrzyżowaniu ulic Energetyków, Armii Krajowej oraz Karola Miarki, z tej przyczyny doszło do kolejnego poważnego zdarzenia drogowego. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że 57-letni kierujący toyotą, wyjeżdżając z ulicy Energetyków, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu oplem, który jechał ulicą Armii Krajowej.
Do szpitala został przewieziony kierujący oplem. Na całe szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.


Jastrzębscy policjanci przypominają. Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach: podczas włączania się do ruchu, zmiany pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu.


Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
• na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
• obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
• na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
• na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
• na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
• rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
• pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.


W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.


Podczas zmiany pasa ruchu
Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.


Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu
Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:
• zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego