Sezon rowerowy trwa, a wraz z nim na drogach pojawiło się więcej nietrzeźwych rowerzystów. Przypominamy, że rowerzysta jak każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegać przepisów kodeksu drogowego. Apelujemy do cyklistów o to, by jadąc na rowerze zachowali szczególną ostrożność oraz trzeźwość.

Przypominamy, że rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Podczas kolizji z samochodem praktycznie nie ma żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Jednak po spożyciu alkoholu refleks spada, poziom uwagi również, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek. Dlatego tak ważne jest, by po alkoholu nie wsiadać nawet na rower.

Najczęściej stosowaną karą za jazdę na rowerze po alkoholu jest mandat. Jego wysokość zależy od tego, czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) musi liczyć się z mandatem w wysokości od 1000 zł. W stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) naraża się natomiast na mandat od 2500 złotych. W przepisach ustalono minimalne stawki, ale funkcjonariusz może wypisać mandat nawet na kwotę 5 000 złotych. Jeśli policjant uzna, że rowerzysta doprowadził do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sprawa trafi do sądu. Sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 30 000 złotych. Może również wydać zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, ale też zdecydować o karze więzienia. Jednak niezależnie od wysokości poniesionej kary najgorszą konsekwencją dla pijanego rowerzysty może być utrata zdrowia, a nawet życia. Gorzej, gdy swoim stanem i nieodpowiedzialnym zachowanie spowoduje on zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Każdego dnia policjanci przeprowadzają w naszym mieście wiele kontroli drogowych, podczas których zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy. Tym razem w sobotni wieczór na ul. Cieszyńskiej, wpadł nietrzeźwy 25-letni rowerzysta, obywatel Białorusi. Mężczyzna miał 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie.

Kolejny nietrzeźwy rowerzysta wpadł w nocy z soboty na niedzielę na ul. Zdrojowej. Badanie wykazało u 24-latka około promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nietrzeźwy rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy!

Artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń mówi:
• art. 87 § 1a - Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu-mandat 2500 złotych.
• art. 87 § 2 - Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka-mandat 1000 złotych.