Barwny korowód, tradycyjny chleb dożynkowy, podziękowania oraz dobra zabawa - tak można podsumować niedzielne popołudnie.

Zdjecie przedstawa korowód dożynkowy.

W niedzielę, z okazji 60-lecia naszego miasta, odbyły się Dożynki Miejskie. Podsumowały sierpniowo-wrześniowe dożynki, które mieliśmy we wszystkich sołectwach oraz Osiedlu Jastrzębie Górne i Dolne. Dożynki Miejskie organizowane są co 5 lat z okazji jubileuszu nadania praw miejskich.

Piękny korowód dożynkowy, w którym wzięło udział ponad 30 pojazdów, w tym dorożki, bryczki, wagonetka, ciągniki, traktory oraz wozy strażackie przejechały ulicami naszego miasta, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców podziwiających ten barwny przejazd.

Starostami naszych tegorocznych Dożynek Miejskich zostali Iwona i Jerzy Rajwowie z sołectwa Bzie, którzy przekazali tradycyjnie wypieczony chleb dożynkowy na ręce Prezydent Miasta Anny Hetman. Przedstawiciel sołectw, osiedli i działkowcy przekazali dary i płody rolne tej ziemi.

Ten chleb to symbol wszystkich plonów, które zebrane zostały z naszych jastrzębskich pól. Bo nasze miasto jest symboliczne i wyjątkowe z bogatą historią i inną niż wszystkie miasta strukturą. W Jastrzębiu-Zdroju są również wsie i sołectwa, to mieszkańcy tych miejsc własnymi rękami zbierają plony tej ziemi

– powiedziała Prezydent Miasta Anna Hetman.

Dożynki były również okazją do wręczenia Kołom Gospodyń Wiejskich certyfikatów za pobicie rekordu Polski w przygotowaniu śląskiego szałotu, który pobity został w czerwcu podczas Festiwalu Śląskie Smaki w Parku Zdrojowym.

Po części oficjalnej, jak na każdych dożynkach przyszedł czas na zabawę na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne:Druga Młodość, Jastrzymbioki oraz Niezapominajki. Mieszkańców do tańca porwała gwiazda wieczoru zespół "Weź nie pytaj" oraz Damian Holecki, który zgromadził rzeszę swoich fanów.