Jak bezpiecznie spędzić Wielkanoc 2024? Porady śląskich policjantów
W okresie Świąt Wielkanocnych, kiedy to nasze domy wypełniają się bliskimi, a my sami często wybieramy się w podróże, niezwykle ważne staje się zachowanie czujności w trosce o nasze bezpieczeństwo i majątek. Policja przypomina o kilku zasadach, które pozwolą nam cieszyć się spokojnymi i bezpiecznymi Świętami.
  1. Podczas zakupów świątecznych bądźmy czujni – miejsca takie jak centra handlowe czy bazaary mogą być atrakcyjne dla kieszonkowców.
  2. Zanim opuścimy dom, zabezpieczmy go – zamknięte drzwi, okna oraz prośba do sąsiadów o okazjonalne sprawdzenie mogą odstraszyć potencjalnych włamywaczy.
  3. Podczas podróży dbajmy o nasze bagaże i nie tracimy z oczu wartościowych przedmiotów, zwłaszcza w miejscach takich jak dworce czy przystanki.
  4. Zachowajmy ostrożność na drodze – przestrzeganie zasad ruchu drogowego gwarantuje bezpieczną podróż dla nas i innych użytkowników dróg.

Święta to czas radości i spokoju, jednak nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W tych dniach, kiedy domy pustoszeją, a my sami oddajemy się świątecznej biesiadzie, łatwo o chwilę nieuwagi, która może skończyć się nieprzyjemnościami. Dlatego też, zanim zatopimy się w świątecznych przygotowaniach, warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie i swoim bliskim o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed niepotrzebnym zmartwieniem.

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie na drogach. Święta to czas wzmożonych podróży, a nasze drogi stają się bardziej zatłoczone. Dbajmy o to, by każdy pasażer miał zapięte pasy, a dzieci podróżowały w odpowiednio dobranych fotelikach. Pamiętajmy, że bezpieczna jazda to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również zdrowy rozsądek i empatia wobec innych użytkowników drogi.

Warto również pamiętać o tradycjach takich jak Śmigus-dyngus. Choć jest to czas zabawy, nie zapominajmy o szacunku dla innych i unikajmy działań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

W razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji czy podejrzenia zagrożenia, nie wahajmy się korzystać z numerów alarmowych. Policja przypomina, że jest do naszej dyspozycji przez całe święta, gotowa interweniować w każdej sytuacji wymagającej ich obecności. Pamiętajmy, nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, a odpowiednie przygotowanie może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnościami.


Źródło: KMP Jastrzębie Zdrój