Zalety wykorzystywania płatności Bitcoin przez firmy

Śledząc wiadomości Bitcoin nie sposób nie zauważyć trendu związanego z coraz większym zainteresowaniem dużych inwestorów oraz firm mniejszych i większych w kryptowalutach. Mowa tutaj szczególnie o Bitcoin. Pomimo tego, że kurs Bitcoin ma swoje wzloty i upadki to jednak wzbudza ciekawość. Duże firmy pokroju Amazon zaczynają wprowadzać do swojej oferty możliwość płatności za pomocą kryptowaluty Bitcoin. Ostatnimi czasy największa na świecie firma telekomunikacyjna z USA, czyli AT&T umożliwiła płacenie rachunków za swoje usługi właśnie poprzez Bitcoin. Dobrze jest więc przyjrzeć się bliżej zaletom jakie daje wprowadzenie obsługi Bitcoin w firmie.

Nieodwracalność transakcji i bezpieczeństwo

Dużym problemem dla firm sprzedających swoje przedmioty lub usługi jest to, że część niezadowolonych klientów lub po prostu konkurencja może wykorzystać słabość systemu bankowego do odwrócenia transakcji. Przykładem może być PayPal, którego płatności mogą być wycofane, nawet jeśli minęło już trochę czasu i pieniądze znalazły się w dyspozycji przedsiębiorcy. W protokole Bitcoin wszelkie przeprowadzane transakcje nie da się odwrócić, są one z automatu zatwierdzone, więc nie ma szans na oszustwa, wycofywanie transakcji i inne manipulacje związane z przesyłaniem pieniędzy. Wszystkie dane są jasne i klarowne – to czy ktoś wpłacił lub nie wpłacił i jest to ostateczna decyzja, którą nie da się wycofać. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa skomplikowany algorytm kryptograficzny wojskowej klasy. Nie ma więc sposobu, aby zmanipulować wynik przelewu, a same transakcje są weryfikowane w obrębie sieci Blockchain.

Darmowa reklama i promocja

Wprowadzając do oferty płatność za pomocą bitcoinów można zyskać darmową reklamę. Z pewnością łatwiej się wyróżnić na tle innych firm, które oferują mniejszą liczbę możliwości płacenia za usługi lub produkty. Dodatkowo dzięki portalom, które agregują i zbierają informacje o firmach oferujących płatności za pomocą Bitcoin firma może być całkowicie za darmo promowana i łatwiej odnaleziona przez osoby, które nie dysponują gotówką danego kraju, ale mają na zbyciu kryptowalutę. Przykładem tego jest portal coinmap.org, który na przejrzystej mapie świata zaznacza miejsca w których można zapłacić Bitcoinem.

Niskie prowizje lub praktycznie brak opłat

Opłaty manipulacyjne narzucane przez banki mogą stać się dużym problemem dla przedsiębiorstw. W przypadku protokołu Bitcoin żaden bank nie pobiera prowizji, bo to nie on stoi za tym, aby utrzymać sieć Blockchain w działaniu.