W związku z epidemią koronawirusa MZK wprowadza kolejne zmiany - dotyczą one między innymi limitu pasażerów w pojazdach.

NA zdjęciu kobieta w autobusie, z przodu kasownik

Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w całej Polsce liczbę pasażerów, mogących poruszać się miejskimi środkami transportu, ograniczono do połowy dostępnych miejsc siedzących. Jak ten przepis wpłynie na komunikację miejską w Jastrzębiu-Zdroju?

  1. Na drzwiach autobusów MZK Jastrzębie pojawią się komunikaty o maksymalnej dopuszczalnej liczbie osób.

  2. Możliwe jest dublowanie przepełnionych kursów, co w praktyce możne oznaczać podstawienie dodatkowych autobusów, tak by liczba pasażerów nie przekroczyła dopuszczalnej normy.

  3. W razie potrzeby możliwe jest zawieszenie kursów, z których w obecnej sytuacji nie korzystają pasażerowie, na rzecz wzmocnienia tych najbardziej obciążonych.

  4. Pasażerowie mogą się również spotkać z sytuacją, w której co drugi fotel w autobusie będzie zaklejony taśmą ostrzegawczą.

Dotychczas w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w autobusach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego wprowadzono dodatkową dezynfekcję autobusów ze szczególnym uwzględnieniem m.in. poręczy, uchwytów i kasowników i wzmożone kontrole czystości autobusów. W pojazdach obowiązuje zakaz wejścia i wyjścia przednimi drzwiami. Wyznaczone są również strefy bezpieczeństwa oddzielające pasażerów od kierowcy. Sprzedaż biletów przez kierowców zostałą zawieszona.