Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Rodzaj, wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie, ale nie tylko. Jednym z ważnych elementów jest jego obudowa. Można wyróżnić dwa rodzaje obudowy: izolacyjną i akumulująca ciepło. Poniżej zostaną opisane różnice i czym się charakteryzują różne rodzaje obudowy kominka.

Wybór obudowy do kominka

Obudowa kominkowa odgrywa bardzo ważną rolę. To od niej zależy, czy ciepło utrzymuje się dłużej, czy jest emitowane na zewnątrz czy zatrzymywane i w jaki sposób to ciepło będzie emitowane. Materiały używane do budowy kominka różnią i dlatego warto znać ich właściwości zanim się zdecydujemy na coś. Warto też wiedzieć gdzie chcemy zamontować kominek i jakie warunki panują w tym pomieszczeniu.

Obudowa izolacyjna

W domach, w których przebywają małe dzieci lub w mniejszych domkach/mieszkaniach można zamontować kominek z obudową izolacyjną. Materiały izolacyjne takie jak płyty krzemianowo - wapniowe to produkty, które charakteryzują się niska akumulacją ciepła oraz małą przewodność termiczną. Jest to wprowadzane w trakcie etapu projektowania kominka. Materiał izolacyjny jest umieszczany pomiędzy dwoma obiektami o różnych temperaturach, np. pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą. Powinno to zminimalizować przepływ ciepła. To dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu dziecko nie zrobi sobie krzywdy a małe pomieszczenia nie będą dodatkowo nagrzewane, jeśli tego nie chcemy. Ten rodzaj obudowy kominka stosowany jest do kominków, które bardziej spełniają funkcję dekoracyjną, a nie grzewczą. Jednak w większości kominków warto zastosować obudowę izolacyjną choćby na tylnej ścianie, aby nie tracić ciepła na ogrzewanie tej ściany.

 Jaki rodzaj obudowy kominka wybrać?

Obudowa akumulując ciepło

Takie technologie są najczęściej wybierane do przestrzennych pomieszczeń. Zastosowanie wartościowych i trwałych materiałów akumulacyjnych można znacznie poprawić wydajność pracy kominka. Ciepło oddawane jest nie tylko przez szybę wkładu, ale również przez ściany kominka i rurę dymową. Przy użyciu akumulacyjnych płyt i kręgów szamotowych zostaje ograniczona strata ciepła przez powyższe element kominka i ciepło będzie wydzielane za pomocą promieniowania na całej powierzchni kominka. Takie nowoczesne technologie akumulacyjne zastępują płyty kartonowo-gipsowe oraz metalowe stelaże stosowane do tej pory. Dzięki materiałom szamotowym ciepło będzie oddawane przez kominek jeszcze po wygaśnięciu ognia w kominku. Obudowy akumulujące ciepło charakteryzują się ciężkością i masywnością i muszą być wykonane z materiałów o dużej gęstości. Tylko materiały, które mają dużą gęstość i wysokie ciepło właściwe mają sens, aby zastosować je w obudowie akumulacyjnej. Umożliwiają one gromadzenie dużej ilości ciepła w warstwie, które nie musi być gruba. Obudowa powinna być ciężka, żeby mogła zgromadzić jak najwięcej ciepła. Jeśli chcemy, aby ciepło dostało się do naszego salonu od razu po włączeniu kominka to musimy dodać otwory w obudowie, które umożliwią jego przepływ.

Podsumowanie

Jest kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju obudowy kominka. Między innymi jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym montujemy kominki Wrocław, czy pomieszczenie jest duże itp.