Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Jeśli od pewnego czasu naszym treningom towarzyszy monotonia i przestajemy widzieć i odczuwać progres, trzeba coś zmienić. Czasem problemem jest stosowany od dłuższego czasu plan treningowy (nawet jeżeli początkowo był bardzo efektywny). Niekiedy głównym powodem, dlaczego nasze mięśnie przestają rosnąć, a nasza sylwetka zmieniać się na lepsze, są błędy w diecie. Jak poradzić sobie z zastojem i monotonią na treningach?

problemy na siłowni

Wprowadzenie zmian w planie treningowym

Przychodzi taki moment, że nie widzimy efektów naszej ciężkiej pracy, a doskonale wiemy, że powodem nie jest dieta lub regeneracja, ponieważ o te aspekty już zadbaliśmy? Oznacza to, że prawdopodobnie nasz plan treningowy jest niedostosowany do naszych możliwości, do naszego trybu życia. Warto w takim momencie przejrzeć system treningowy. Podstawowymi błędami jest wykonywanie zbyt wielu serii na określone partie mięśniowe lub po prostu zbyt częste trenowanie na siłowni. Trzeba pamiętać, że trening na siłowni ma nam przede wszystkim sprawiać radość, jeśli dane ćwiczenie wam nie pasuje lub w ogóle nie czujecie jego działania, powinniśmy z niego zrezygnować. Plan treningowy powinien być zbudowany indywidualnie, zgodnie z potrzebami i predyspozycjami każdego trenującego. Przyjmuje się, że podstawę planu treningowego powinny stanowić ćwiczenia wielostawowe, które angażują wiele mięśni. Są to np. przysiady, wyciskanie na ławce, podciąganie i martwy ciąg. Treningi większości osób obejmują również inne ćwiczenia i to właśnie ich wybór powinien być dostosowany do każdej osoby indywidualnie. Czasem nowym bodźcem dla rozwoju może być zastosowanie dropsetów, superserii i serii łączonych. Dropset wykonujemy w ciągu jednej serii, robimy założoną liczbę powtórzeń, zmniejszamy ciężar o 10–20% i wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń. Taki zabieg przeprowadzamy 2–3 razy w serii. Superseria jest to wykonanie ćwiczeń jedno po drugim na dwie antagonistyczne partie, np. na klatkę piersiową i plecy.

Dlaczego nie rosną mięśnie i jak rozwiązać problem z dietą?

Nieprawidłowo dobrany plan treningowy może być powodem, dla którego nasz progres zmalał. Zazwyczaj jednak pogorszenie formy wiąże się z błędami w diecie. Jeżeli czujemy, że brakuje nam energii lub mamy świadomość, że nasza dieta nie zawiera odpowiedniej ilości białka, możemy skorzystać z diety, którą oferuje catering dietetyczny Jastrzębie-Zdrój. Dieta osoby aktywnej fizycznie powinna składać się ze zdrowych tłuszczy, białka oraz węglowodanów, które zapewniają energię nie tylko w czasie treningów, ale całego dnia.