Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Rzepak ozimy czy jary – który z nich wybrać?

W Polsce idealnym rozwiązaniem jest rzepak ozimy, który oferuje znacznie bogatsze plony. Dynamiczne zmiany klimatu w Polsce sprawiają jednak, że uprawa gatunków ozimych już w niedalekiej przyszłości może stać się znacznie mniej opłacalna. Rodzi się zatem pytanie, które odmiany wybrać na nadchodzący rok – ozime, a może jare?

Rzepak ozimy wrażliwy na bezśnieżne zimy

W naszym kraju wciąż dominują odmiany ozime, które gwarantują bogatsze plony. Znane rzepak odmiany ozime są jednak narażone na wyziębienie podczas bezśnieżnych zim, a tych doświadczaliśmy w ostatnich latach. Zimy są coraz łagodniejsze, ale wystarczy kilka dni z dużym mrozem i brakiem pokrywy śnieżnej, aby uprawa została zdewastowana przez kapryśną pogodę.

Odmiany jary bardziej podatne na susze

Niepewne warunki w zimie sprawiają, że część rolników coraz częściej zwraca się w kierunku hodowli rzepaku jarego. Posiada on mniejsze potrzeby odżywcze i jest bardziej odporny na niektóre choroby. Problemem jest jednak niższa tolerancja na brak wody. W przypadku wiosennej suszy, która utrzyma się przez dłuższy okres czasu, uprawa rzepaku jarego staje się piekielnie trudna.

Która odmiana jest obecnie lepsza?

Ciężko wskazać bezsprzecznego zwycięzcę w zestawieniu rzepaku ozimego oraz jarego. Większość rolników pozostaje jednak przy odmianach ozimych, które są w stanie zagwarantować bogatsze plony. Warto jednak poszukać nasion pochodzących z hodowli, które starały się podnieść odporność na niskie temperatury i bezśnieżną zimę. Ogranicza to ryzyko wyziębiania roślin.