Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Wady i zalety franczyzy

Coraz więcej mówi się o możliwości założenia własnej działalności gospodarczej i prowadzeniu jej na zasadach franczyzy. Jest to z jednej strony bardzo wygodne rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców, z drugiej zaś niesie za sobą pewne ograniczenia. Sprawdzamy, jakie są wady i zalety franczyzy.

Franczyza i jej zalety

Większość franczyzodawców reklamuje propozycję zawarcia umowy franczyzowej jako taką, która ma przynieść franczyzobiorcom duże zyski bez konieczności dokonywania dużych inwestycji na starcie. Rzeczywiście, jest w tym sporo racji, bowiem franczyzobiorca na początku nie musi dysponować wysokim kapitałem początkowym. Czasami wystarczy kilka tysięcy złotych wkładu własnego, aby móc założyć działalność franczyzową. Dodatkowo franczyzobiorca nie musi zastanawiać się nad formą prowadzenia działalności, możliwością pozyskania środków na jej rozwój czy ogólnie tym, czym jego firma ma się zajmować. Wszystko to otrzymuje od franczyzodawcy - gotowy pomysł na biznes, pomoc materialną, wsparcie merytoryczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o prowadzeniu własnego biznesu, jednak nie mają na niego pomysłu bądź nie do końca wiedzą, jak się za niego zabrać. Niektórzy mogą też odczuwać strach przed prowadzeniem własnej firmy, natomiast w przypadku franczyzy zawsze mamy wsparcie franczyzodawcy, zatem nie jesteśmy w biznesie sami.

Więcej informacji: Informacje dodatkowe znajdziesz na portalu branżowym Franczyza w Polsce - sprawdź raporty i aktualności z rynku.

Podstawową wadą biznesu opartego na franczyzie jest fakt, iż często nie możemy wprowadzać w życie własnych pomysłów, które mogą pojawiać się wraz z rozwojem działalności. Na wszystko potrzebna jest zgoda franczyzodawcy, bowiem sieć punktów usługowych, sklepów czy lokali gastronomicznych musi być, przynajmniej mniej więcej, jednolita. W tym kontekście franczyza może okazać się barierą dla rozwoju przedsiębiorcy, który dodatkowo musi dzielić swoje zyski z franczyzodawcą. Co prawda otrzymuje on w zamian całkiem sporo, jednak z czasem może wydawać się, że wartość oddawanych zysków jest niewspółmierna do otrzymywanej pomocy. Zysk wypracowany w swojej firmie staje się własnością przedsiębiorcy, bez konieczności dokonywania dalszych jego podziałów. Kłopotliwe może być również pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności. Choć w przypadku franczyzy nie są one wymagane w dużej ilości, to w większości przypadków przedsiębiorca nie może ubiegać się o dotacje na założenie i rozwój firmy. Natomiast posiadając własne środki finansowe być może lepiej postarać się o dodatkowe dofinansowanie i rozwinąć własny biznes, jeśli tylko mamy na niego pomysł?

Franczyza - tak czy nie?

Franczyza niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie jest wolna od wad. Każdy przedsiębiorca powinien we własnym zakresie ocenić, czy ten model prowadzenia biznesu jest dla niego. Ci, którzy chcą być zupełnie niezależni, raczej nie powinni korzystać z franczyzy. Natomiast dla osób chcących rozpocząć przygodę z biznesem, jednak nie mających dużego doświadczenia ani przeświadczenia o możliwościach powodzenia, jest ona idealnym rozwiązaniem na start.