U dziecka pierwsze zęby tzw. zęby mleczne zaczynają pojawiać się między 6. a 12. miesiącem życia. Proces ząbkowania jest uciążliwy nie tylko dla malucha, który zazwyczaj odczuwa swędzenie, a nawet ból, ale także dla rodziców, którzy nie wiedzą jak pomóc płaczącemu dziecku. Najpierw wyrastają siekacze, potem pierwsze trzonowce, kły i na końcu drugie trzonowce. Uzębienie mleczne składa się z 20 zębów. Jednak już w okolicach 6. roku życia mleczaki zaczynają chwiać się i wypadać, a ich miejsce zajmują zęby stałe. Można się zastanawiać czy zęby, które służą naszemu dziecku przez tak krótki okres naprawdę wymagają takiej opieki jak zęby stałe? Przecież niedługo i tak same wypadną. Mleczaki rzeczywiście są z dzieckiem bardzo krótko, jednak stan w jakim znajduje się mleczne uzębienie, może wpłynąć na późniejsze zdrowie jamy ustnej i ewentualne kłopoty ze zgryzem. Dlatego właściwa higiena i leczenie mlecznych zębów ma duże znaczenie dla dobra twojej pociechy.

Zęby mleczne psują się szybciej

Nietrudno zauważyć, że u większość dzieci z zębami mlecznymi, występują problemy z próchnicą. Dlaczego się tak dzieje? Wpływają na to zarówno czynniki biologiczne jak i środowiskowe. Mleczaki z natury mają inną strukturę niż zęby stałe. Ich szkliwo jest słabsze, ponieważ cechuje się o wiele mniejszym stopniem mineralizacji. Bakteriom wywołującym próchnicę znacznie łatwiej jest się tam namnożyć i stosunkowo szybko zainfekować kolejne zęby.

Jednak duże znaczenie ma także niewystarczająca higiena jamy ustnej i nadmierne spożywanie słodyczy przez dzieci. Szczotkować powinno się już pierwsze zęby mleczne, ale rodzice często z tego rezygnują z powodu niewspółpracującego malucha. Gdy dziecko staje się starsze, to na nim spoczywa obowiązek mycia zębów, ale często nie wie jak to zrobić, lub nie dociera do wszystkich miejsc. Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do dbania o higienę jamy ustnej jest wspólne mycie zębów. Dzięki temu dziecko poprzez naśladowanie nauczy się, jak powinno się to robić. Warto także dbać o dietę, która wpływa nie tylko na zęby, ale i na cały organizm rozwijającego się człowieka.

Choroby mleczaków wpływają na zgryz i zęby stałe

Próchnica zębów mlecznych i ich przedwczesne wypadanie nie jest obojętne dla przyszłego zdrowia jamy ustnej. Jeśli dziecko ma już i mleczaki i zęby stałe, próchnica rozwijająca się na pierwotnym uzębienie może przenieść się uzębienie stałe. Poza tym za wczesne wypadnięcie lub usunięcie zęba mlecznego może skutkować problemami ze zgryzem u dziecka. Pozostałe mleczaki mogą za bardzo zasłonić dziurę i utrudnić wyrzynanie się zęba stałego. Taka sytuacja może bardzo szybko rozwinąć w krzywy zgryz, które będzie wymagał leczenia ortodontycznego. Dlatego nawet ząb jest już w zaawansowanym stopniu próchnicy, należy zrobić wszystko aby go nie usuwać, zwłaszcza, jeśli dziecko jest jeszcze małe. Mimo że ząb i tak w końcu wypadnie warto jest zastosować leczenie kanałowe, które pozwoli mu na dłuższe pozostanie w jamie ustnej. Leczenie kanałowe zębów mlecznych - dowiedź się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.

Poza tym obecność w jamie ustnej dużej liczby bakterii może wpływać na ogólne samopoczucie twojej pociechy. Drobnoustroje znajdujące się na zębach mogą przeniknąć do krwi i spowodować problemy z odpornością i osłabienie organizmu. Nie wspominając już o dolegliwościach bólowych oraz utrudnionemu jedzeniu pokarmów przez dziecko. Możesz oszczędzić mu takich kłopotów, przez prawidłową higienę, regularne wizyty kontrolne u dentysty i leczenie zarażonych zębów.

Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych - dlaczego ma znaczenie?