Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Tomasz Andrzejewski oraz Janina Nowakowska otrzymali nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury.

Zdjęcie Tomasza Andrzejewskiego podczas koncertu w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego.

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, na podstawie opinii komisji ds. przyznawania nagród, Tomasz Andrzejewski otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 4 000 zł, a Janina Nowakowska - 2 000 zł.

Tomasz Andrzejewski – wirtuoz gitary i kompozytor, nauczyciel gry na instrumencie. Choć trudno zliczyć projekty, w których brał udział jako muzyk sesyjny, od lat pozostaje wierny instrumentalnej rockowej muzyce gitarowej i to dzięki niej zdobywa uznanie słuchaczy. Solidną pozycję na polskiej scenie muzycznej zdobył dzięki doskonałej technice i kompozycjom nawiązującym stylem do utworów największych rockowych gitarzystów wszechczasów.

Jego ostatni album zatytułowany „When The Heroes Are Gone” jest swoistym hołdem dla muzyków, którzy pomogli Tomaszowi ukształtować swój własny, unikalny styl. Można posłuchać go w serwisie bandcamp.

Janina Nowakowska - maluje, rzeźbi, rysuje, pisze wiersze. Pracą twórczą zajmuje się od dzieciństwa. Do Jastrzębia-Zdroju przeprowadziła się w 1972 roku. Pracę otrzymała w KWK „Pniówek” jako plastyk-projektant. Projektowała między innymi place zabaw, kolorystykę muszli koncertowej, wystroje miejskich obiektów, jest autorką pamiątkowych tablic np. „Za poległych żołnierzy, obrońców Bożej Góry”, organizowała występy kabaretów, wystawy, opiekowała się kapelą „Walyncioki”. Zaprojektowała kolorystykę dla kościołów w Pawłowicach i Krzyżowicach. Jest autorką szkiców portretowych ukazujących cierpienie i zmaganie się z chorobą papieża Jana Pawła II pt. „W hołdzie Jego Wielkiej Obecności wśród nas”, za które otrzymała podziękowania od papieża Benedykta XVI.

Artystka brała udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych m.in. w 1984 r. w Doniecku – wystawa „Górnicy polscy – górnikom radzieckim” i w 1985 r. w Pekinie, gdzie prezentowała swoje prace w Pałacu Sztuk Pięknych. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana. Jest autorką ok. 1300 obrazów, które są w posiadaniu wielu osobistości za świata kultury, nauki, polityki.

Więcej o artystce przeczytać można w 36 numerze Biuletynu Galerii Historii Miasta.

Żródło: Katarzyna Gardecka, Galeria Historii Miasta