Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Kalibracja alkomatu. Dlaczego jest tak ważna?

Alkomat stale zyskuje na popularności, pozwalając na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości. To niepozorne urządzenie jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno zainteresowanego, jak i innych osób. Przydatny w wielu sytuacjach, ale tylko jeśli jest prawidłowo użytkowany – inaczej może wskazywać nieprawdziwe wyniki. Jedną z rzeczy, o których trzeba pamiętać jest kalibracja alkomatu. Dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego trzeba kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania urządzenia. Brak jej przeprowadzenia może skutkować wskazywaniem nieprawidłowych pomiarów, co wprowadzi użytkownika w błąd. To z kolei może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, gdy np. nieświadomy kierowca wsiądzie do samochodu pod wpływem alkoholu. Konsekwencją może być wysoki mandat i utrata prawa jazdy. Jednak najgorsze, że w ten sposób można doprowadzić do utraty zdrowia lub życia swojego lub innego użytkownika drogi. Dlatego, posiadając alkomat należy pamiętać o regularnym odsyłaniu go do dobrego serwisu.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Alkomat od https://neomaniak.pl wymaga regularnej kalibracji, a jej częstotliwość zależy od modelu i jest wskazana w instrukcji obsługi. Zazwyczaj producent określa czas i liczbę pomiarów, po których należy oddać sprzęt do serwisu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Większość alkomatów wymaga kalibracji co 6 lub 12 miesięcy i co 50 lub nawet 500 przeprowadzonych pomiarów. Kalibracja będzie niezbędna również, gdy:
na wyświetlaczu pojawia się napis „CAL”;

  • alkomat był niewłaściwie przechowywany np. w zbyt wysokiej temperaturze;
  • alkomat był nieprawidłowo używany np. przeprowadzono pomiar bezpośrednio po spożyciu alkoholu;
  • kolejne pomiary zostały wykonane bez żadnej przerwy, mimo że producent zaznaczył, że trzeba odczekać 20 minut.

Na czym polega kalibracja?

Skalibrowanie alkomatu polega na przeprowadzeniu testów przy pomocy specjalistycznych urządzeń i na podstawie wyników, dostrojenie oprogramowania. Dzięki temu pomiary są miarodajne. Część osób zastanawia się, czy kalibrację można przeprowadzić samodzielnie. Jest to możliwe, ale wymaga zakupienia odpowiedniego sprzętu, co w praktyce jest po prostu nieopłacalne. Zdecydowanie taniej jest wysłać swoje urządzenie do serwisu alkomatów. Zwłaszcza że usługa ta nie jest droga i w zależności od modelu kosztuje od 100 do 150 zł.