Czy galeria sztuki to dobre miejsce na inwestycje?

Obecnie ludzie inwestują w przeróżne rzeczy. Niezmiennie są to mieszkania, samochody czy z roku na rok coraz to bardziej popularne wirtualne pieniądze. Warto jednak zwrócić uwagę na dzieła sztuki, które w dalszym ciągu są ciekawą formą inwestycji, która może procentować na przestrzeni dłuższego okresu. Jak inwestować w obrazy? Gdzie je kupić? Czy galeria sztuki to dobre miejsce na inwestycje?

Wiele osób stawia na dzieła sztuki

Dzieła sztuki nadal są bardzo popularną formą inwestycji na całym świecie. Na ten temat powstało wiele publikacji i badań, a te przeprowadzone przez Douglasa Ellimana wskazują, że inwestycje w sztukę są popularniejsze między innymi od  inwestycji w trunki. Aukcje to najczęstsze miejsce pozyskiwania dzieł. W roku 2000 rynek sztuki na całym świecie odnotował obroty aukcyjne wynoszące ponad trzy miliardy dolarów, a rok 2018 to aż 15,5 miliarda. Czy galeria sztuki to dobre miejsce na inwestycje? Wygląda na to, że tak!

Polskie dzieła coraz bardziej doceniane

Należy podkreślić, że polski rynek dzieł sztuki wcale nie stanowi tła dla innych krajów. Co ważne, coraz więcej twórców pojawia się na największych aukcjach, takich jak Sotheby’s i Chriestie’s. Nie da się ukryć, że zakup cenionego dzieła to bardzo duży prestiż oraz wydatek wysokiej kwoty, lecz zyski płynące z tytułu dalszej odsprzedaży są tego warte.

Wartości niektórych dzieł są w stanie wzrastać o setki procent, zatem w porównaniu z na przykład wirtualnymi walutami, w tym przypadku mamy wręcz pewność, że nasze zainwestowane pieniądze zaprocentują ze sporą nawiązką.