Wsparcie finansowe wymiany pieców na paliwa stałe tzw. „kopciuchów” - ankieta.

Logo programu "Ciepłe mieszkanie"

Źródło: www.gov.pl

Program priorytetowy „Ciepłe mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (kotły na paliwo stałe poniżej 5 klasy) i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia podlegające na wymianie pieców na paliwa stałe tzw. „kopciuchów” na efektywne źródła ciepła: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła powietrze/woda. Dodatkowo (przy wymianie pieca) możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Dla kogo?

Dla osób fizycznych posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności (uregulowana księga wieczysta) lub ograniczającego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego (uregulowana księga wieczysta), znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój, których roczne dochody nie przekraczają 120 tyś. zł.

Kto nie może skorzystać:

Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych ogrzewanych np. z sieci ciepłowniczej - ogrzewanie miejskie (gdy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej), gazem, elektrycznie, pelletem, węglem w piecach 5 klasy, pompą ciepła.

Nie możesz skorzystać z dofinansowania na wymianę okien i drzwi, jeżeli nie wymieniasz starego pieca.


Intensywność dofinansowania:

Poziom 1 – podstawowy

Do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.

Poziom 2 – podwyższony, gdy dochody właściciela lokalu mieszkalnego nie przekraczają miesięcznie:

  • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.

Poziom 3 – najwyższy, gdy dochody właściciela lokalu mieszkalnego nie przekraczają miesięcznie:

  • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Do 95 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. na jeden lokal mieszkalny.

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będzie zainstalowane żadne źródło ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Osoby chętne do skorzystania z programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” prosimy o wypełnienie ankiety i dostarczenie jej do Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Można to zrobić osobiście bądź listownie na adres al. Piłsudskiego 60, 44-335 Jastrzębie-Zdrój do 31.10.2022 r.

Kontakt w spawach PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CIEPŁE MIESZKANIE”

Edyta Garlińska - Ekodoradca

Tel.: 32 4785191

e-mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Al. J. Piłsudskiego 60, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pokój nr 509, budynek A