Przeżyliśmy 5 godzin pełnych emocji, zwiedzając ciekawe miejsca i obcując z niepowtarzalnymi dziełami sztuki.

Podczas ostatniego weekendu odbyła się kolejna odsłona naszej wyjątkowej wycieczki - „Szlakiem murali pogranicza”. Podobnie jak poprzednio, podróżowaliśmy po obu stronach granicy polsko-czeskiej, odwiedzając Jastrzębie-Zdrój i Karwinę. To było niezapomniane doświadczenie pełne kolorów, inspiracji i ważnych przesłań.

W Jastrzębiu-Zdroju oraz w Karwinie mieliśmy okazję podziwiać wiele fascynujących murali. Zobaczyliśmy jedyny w regionie mural 3D na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Ekomural na ul. Krakowskiej oraz malowidła na ul. Śląskiej. Każdy z tych dzieł sztuki niesie ze sobą unikalne przesłanie społeczne, odsłaniając historię miejsca lub uhonorowując osiągnięcia wybitnych sportowców.

Podczas spacerów po malowniczych uliczkach Karwiny-Frysztatu, odwiedziliśmy także rynek Masaryka. To magiczne miejsce, w którym czas zdawał się zatrzymać. Jego brukowane uliczki pełne historii i czeskiego uroku z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Nie możemy również zapomnieć o jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Karwinie - krzywym kościele. Jego oryginalna architektura i zakrzywione ściany były dla nas prawdziwym fenomenem. To jak wkraczanie do bajki, gdzie ściany same opowiadały swoją własną historię.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję cieszyć się także autentyczną czeską kuchnią. Restauracja zaserwowała nam smakowite danie - knedle z gulaszem.

Cała przygoda „Szlakiem Murali Pogranicza” była nie tylko artystyczną podróżą, ale także wyjątkową okazją do poznania bogatej historii, fascynującej kultury i niezapomnianych momentów. Wspólnie odkrywaliśmy kolejne niezwykłe zakątki miast, które skrywają wiele tajemnic i inspirujących opowieści.

Podczas drugiej edycji wycieczki mieliśmy przyjemność usłyszeć wiele inspirujących opinii od uczestników. Wszyscy byli zachwyceni i podkreślali niepowtarzalność każdego z odwiedzanych miejsc.

 

„Te murale są niesamowite! Każdy z nich ma własną historię do opowiedzenia i porusza głęboko emocje. To nie tylko piękne dzieła sztuki, ale również ważne przesłania społeczne”

- podzielił się swoimi wrażeniami jeden z uczestników wycieczki.

„Podziwianie murali na granicy to prawdziwa podróż w czasie. To możliwość lepszego zrozumienia historii i kultury obu krajów”

- dodała inna uczestniczka wycieczki.

Wycieczka realizowana jest w ramach projektu pn. „MURALowa współpraca” nr rej. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125 dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.