Jastrzębie-Zdrój na dwa dni stało się prawdziwym miastem festiwalu kwiatów i ziół.

Fot. Aneta Czarnocka-Kanik

Kompozycje kwiatowe, konkursy szkółek ogrodniczych i kwiaciarni, pokazy uznanych florystek, porady ekspertów ogrodnictwa, a do tego wspaniali goście i cudowni lokalni przedsiębiorcy. Flower Show był niesamowitą imprezą integrującą wszystkich miłośników kwiatów, roślin leczniczych i zieleni.

Pierwszy dzień Flower Show minął pod znakiem rywalizacji. Już od rana przedstawicielki kwiaciarni budowały kwieciste fotościanki i walczyły tym samym w konkursie „Flower Show na 60-te urodziny” o nagrody finansowe i statuetki w kształcie wazonu. Natomiast szkółki i centra ogrodnicze budowały ogrody kieszonkowe w konkursie „Ogród na 60-lecie miasta Jastrzębie-Zdrój”.

I miejsce w konkursie „Flower Show na 60-te urodziny” wygrała kwiaciarnia DEKOR, II miejsce zajęła kwiaciarnia Kwiatostacja, a III Muscari.

I miejsce w konkursie „Ogród na 60-lecie miasta Jastrzębie-Zdrój” zajął Pomarańczowy Ogród, II miejsce zajęło Centrum Ogrodnicze Krzewy Tytko, natomiast III miejsce powędrowało do Szkółki Krzewów Ozdobnych ze Studzionki.

W tym samym czasie na Placu Zdrojowym powstawał Ogród Społeczny. Pieczę nad nim sprawowało Jastrzębskie Stowarzyszenie Parkinsonowskie i uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju. Przy stoisku Uzdrowisko Jastrzębie odbywały się wykłady o litoterapii, czyli metodzie leczenia kamieniami. Na placu przy Inhalatorium odbywał się plener malarski, gdzie dzieci mogły oddać się sztuce i przelać ją na papier. Nauczyciele oraz uczniowie ze szkoły Żak stworzyli przepiękne kompozycje kwiatowe oraz wielobarwne wianki, które można było podziwiać w środku Domu Zdrojowego.

Smacznym punktem programu był pokaz „Food and flowers” wraz z degustacją prowadzoną przez Martę Kondzielnik i Michała Bałazego. W tym dniu swój wykład miał Zbigniew T. Nowak oraz Maja Popielarska.

Całemu wydarzeniu uroku nadał pokaz sukni kwiatowych, które można było podziwiać i fotografować.

"Flower Show to najpiękniejsze wydarzenie tego lata - kwiatowe, ziołowe. Wszystko to, co najpięknijsze w naszym mieście pokazujemy tu na Placu Zdrojowym"

- mówiła podczas wydarzenia Prezydent Miasta Anna Hetman.

,,Jestem ogromnie wzruszona, że jestem w Jastrzębiu-Zdroju, ponieważ jest tu bardzo zielono. Nie będe kojarzyć tego miasta z węglem, aczkolwiek jest to istotny element tego miasta. Będzię kojarzyło mi się ono z zielonymi drzewami, z serdecznymi ludźmi oraz z piękną imprezą, którą jest Flower Show. Jestem bardzo poruszona tym, jak tłumnie przybyli Państwo na tę imprezę. Widziałam, że dobrze się Państwo bawili"

- skomentowała Flower Show Maja Popielarska.

Niedzielę zaczęliśmy od spaceru z zielarką Magdą Mildner. Wykład na temat ‘’Czym pachnie wiosna?” oraz „Napary ziołowe jako alternatywa dla herbaty” Witolda Czuksanowa cieszyły się dużym zainteresowaniem, tak samo, jak warsztaty z sadzenia kwiatów. Mogliśmy uczestnić również w spotkaniu edukacyjnym z pszczelarzem, warsztatach robienia kadzideł.

,,Bardzo mi się podobają ogrody kieszonkowe. Jestem zachwycona, kocham rośliny. Świetne wydarzenie"

- mówiła mieszkanka Jastrzębia-Zdroju.

„Jestem absolutnie oczarowana tym, co widzę na tym Flower Show w Jastrzębiu Zdroju. Przepiękne kompozycje barw, delikatne zapachy i niezwykłe kształty roślin - to jest prawdziwa uczta dla zmysłów. To miasto ożyło w eksplozji kolorów i natury! Naprawdę, to jest niezapomniane doświadczenie!"

- mówiła uczestniczka wydarzenia.

Dziękujemy za wsparcie: Galerii Zdrój, Centrum Nauki i Biznesu Żak, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Szkole Podstawowej Specjalnej nr 23, Jastrzębskiemu Zakładowi Komunalnemu, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Straży Miejskiej, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Jastrzębskiemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji, Polskiemu Związkowi Działkowców, U-Zdrowisko Jastrzębie, pszczelarzom, Jastrzębskiemu Stowarzyszeniu Parkinsonowskiego.