Historia rekordów świata w maratonie

Bieganie to jeden z najstarszych sportów na świecie. Ludzie od tysięcy lat starali się przekraczać swoje własne granice i ustanawiać nowe rekordy. Obecnie najlepsi biegacze na świecie są bliscy złamania granicy dwóch godzin w maratonie. Z tego powodu warto zapoznać się nieco bliżej ze światową oraz polską historią maratonów, co właśnie czynimy!

Historia maratonu

Za pierwszego maratończyka w historii uznaje się Filippidesa, który po wygranej bitwie Greków z Persami pod Maratonem miał przebiec dystans około 37 km do Aten, aby ogłosić zwycięstwo. Gdy to zrobił, padł martwy. Jest to jednak tylko legenda. Za pomysłodawcę współczesnego maratonu uznaje się Michaela Braela, który 1894 roku zaproponował, aby włączyć tę konkurencję do programu pierwszych nowoczesnych igrzysk olimpijskich.

Te odbyły się dwa lata później w Atenach. Pierwszy w historii oficjalny bieg maratoński odbył się na dystansie 40 km. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie postanowiono wydłużyć ten dystans o 2195, aby usytuować metę obok miejsca, gdzie zasiadał król Edward VII. Bieg maratoński mężczyzn według tradycji zawsze kończy igrzyska olimpijskie. Maraton kobiet został włączony do programu igrzysk w 1984 roku.

Historia maratonów w Polsce

W Polsce pierwszy bieg maratoński został zorganizowany w 1924 roku. Odbyło się to na trasie Rembertów-Zegrze i z powrotem. Bieg przebiegał w bardzo niesprzyjających warunkach. Oprócz deszczu oraz silnego wiatru zawodnicy musieli zmierzyć się także z nierówną nawierzchnią. Zwycięzcą został Stefan Szelestowski z wynikiem 3:13:10, wyprzedzając drugiego zawodnika aż o godzinę.

Warto zaznaczyć, że najstarszym maratonem na świecie jest ten rozgrywany w Bostonie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1897 roku. W Europę palmę pierwszeństwa dzierży maraton w Koszycach rozgrywany od 1924. Najstarszy maraton w Polsce rozgrywany jest w Dębnie od 1966. Obecnie najwięcej uczestników gromadzą jednak biegi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Warszawie.

Historia rekordów maratońskich

Pierwszy rekord w maratonie został ustanowiony w 1908 roku w Londynie. Wtedy to Amerykanin Johnny Hayes przebieg trasę w czasie 2:55:18. Od tego czasu wynik ten poprawiono aż 46 razy. Pierwszy rekord odnotowany podczas Igrzysk Olimpijskich miał miejsce w 1960, kiedy to Abebe Bikili z Etiopii przebieg dystans w czasie 2:15:16. Obecnym rekordzistą świata jest Kelvin Kiptum, który w październiku 2023 pokonał trasę maratonu w Chicago w czasie 2:00:35.

Warto również zaznaczyć, że podczas nieoficjalnych zawodów udało się przebiec maraton w czasie poniżej 2 godzin. Dokonał tego w 2019 roku Eliud Kipchoge, który podczas specjalnego wydarzenia w wiedeńskim parku Prater przebiegł dystans w 1:59:40. To pokazuje, że człowiek nie dotarł jeszcze do granic swojej wytrzymałości. Granica jest nadal przesuwana. Kręci Cię sport? Sprawdź typy bukmacherskie na dziś i typuj swoje ulubione dyscypliny!