Darmowa komunikacja wkrótce wejdzie w życie i przyniesie szereg korzyści!

Zdjęcie przedstawia autobus komunikacji miejskiej MZK w Jastrzębiu-Zdroju.

Już nie tylko studenci, seniorzy i młodzież do 18 roku życia, ale wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju od 1 stycznia będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Oznacza to, że wszyscy, którzy podróżują autobusami będą mogli cieszyć się korzyściami. I to wieloma, bo zalet płynących z wprowadzenia darmowej komunikacji nie brakuje.

Na pierwszy plan wysuwają się korzyści finansowe. W portfelu każdego użytkownika komunikacji miejskiej, kiedy będzie ona darmowa zostanie 1700 złotych. Ta kwota to roczny koszt opłat za bilety autobusowe przypadające na każdą osobę. Wybór przejazdu autobusem kosztem samochodu sprawi również, że uda się zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na paliwo - którego ceny w ostatnim czasie ponownie poszybowały w górę.

Jednocześnie, więcej pieniędzy daje większe możliwości. Osoby, które je zaoszczędzą, będą mogły spożytkować je np. na przyjemności, o których sami zdecydują.

Korzyści finansowe z wprowadzenia miejskiej kasy odniesie też miasto, gdyż w budżecie zostanie więcej pieniędzy - chociażby z tytułu remontów dróg, które przy mniejszym ruchu pojazdów nie będą w tak szybkim tempie ich wymagały.

Podróżujący autobusami darmowej komunikacji miejskiej zyskają też wolny czas, który będą mogli poświęcić sobie. Autobus ma tę przewagę nad samochodem, że można w nim np. przeczytać książkę, czy posurfować po internecie, czego kierowca auta nie zrobi.

Zysk z darmowej komunikacji odniesie też środowisko. Autobus nie dość, że jest w stanie jednorazowo przewieźć więcej osób, to dodatkowo autobusy MZK spełniają najwyższe normy jeśli chodzi o emisję spalin - Euro 5 oraz Euro 6. Ponadto po naszych drogach kursują także hybrydy. Niewykluczone, że pojawią się na nich również autobusy elektryczne, których zakup jest rozważany.

Wprowadzenie darmowej komunikacji wpisuje się również w realizację zielonej transformacji. W mieście będzie też więcej zieleni, która przy rosnącym ruchu samochodów osobowych musiałaby zostać poświęcona na rzecz miejsc parkingowych.

Przypomnijmy, że podstawą darmowej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju będzie Karta Jastrzębianina, na podstawie której mieszkańcy będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów autobusowych.

Za darmo podróżować będą mogli:

  • Mieszkańcy rozliczający podatek dochodowy w Jastrzębiu-Zdroju, nieposiadający zaległości podatkowych;
  • Osoby nieposiadające zaległości wobec MZK;
  • Dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia lub w przypadku dalszej nauki nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia;
  • Dzieci i młodzież przebywającej w pieczy zastępczej prowadzonej przez miasto nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.