Ostrzeżenie policji: Oszustwa na BLIK w mediach społecznościowych
Ostrzeżenie przed oszustwami z użyciem kodu BLIK

W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby oszustw związanych z wykorzystaniem kodu BLIK. Oszuści, podszywając się pod znajomych, próbują wyłudzić pieniądze, wykorzystując awarie bankowe lub inne nagłe sytuacje jako pretekst. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować tożsamość osoby proszącej o przekazanie kodu BLIK.

  1. Zanim udostępnisz komuś kod BLIK, upewnij się, że rozmawiasz z rzeczywistym znajomym.
  2. Oszuści często przejmują konta na portalach społecznościowych, aby wysyłać wiadomości do osób z listy kontaktów.
  3. Jeśli otrzymasz prośbę o kod BLIK, spróbuj skontaktować się z tą osobą innym, niezależnym kanałem.
  4. Zachowaj czujność przy każdej transakcji wymagającej przekazania kodu BLIK.

Oszustwo na kod BLIK często rozpoczyna się od przejęcia konta na portalu społecznościowym. Przestępca, podszywając się pod znajomego, prosi o pomoc w opłaceniu zakupów lub uregulowaniu innych płatności. W sytuacji, gdy taki przypadek miał miejsce w Jastrzębiu-Zdroju, mieszkaniec miasta stracił kilkaset złotych, będąc przekonanym, że pomaga znajomemu w potrzebie.

Przestępcy często tłumaczą, że nie mogą sami dokonać transakcji z powodu awarii banku, rozładowanego telefonu czy problemów z kartą płatniczą. W rzeczywistości, po otrzymaniu kodu BLIK, natychmiast dokonują wypłaty gotówki z bankomatu lub kasują pieniądze w punktach obsługi płatności.

W celu ochrony przed takimi oszustwami, zawsze miej na uwadze kilka zasad bezpieczeństwa: chronić swój telefon i PIN do aplikacji bankowej, a także nie ulegać pośpiechowi, nawet jeśli sytuacja wydaje się pilna. O każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie informować policję, co pozwoli na szybsze podjęcie działań przeciwko oszustom i ochronę innych osób przed podobnymi zagrożeniami.

Pamiętajmy, że ostrożność i zdrowy rozsądek są naszymi najlepszymi sojusznikami w walce z cyberprzestępczością. Nie dajmy się zwieść fałszywym prośbom i zawsze sprawdzajmy, kto stoi po drugiej stronie ekranu.


Wg inf z: Policja Jastrzębie Zdrój