Letnie kontrole autokarów 2024: Sprawdź wykaz punktów w woj. śląskim i w całym kraju
Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, zwłaszcza tych prowadzących do popularnych miejscowości turystycznych. Policja drogowa zapowiada intensywne kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na kolonie, obozy i wycieczki. Oto, co musisz wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim.

Kontrole autokarów w czasie wakacji

Wakacje to okres, podczas którego wielu z nas planuje wyjazdy na letni wypoczynek. W związku z tym, policjanci ruchu drogowego mają przed sobą ważne zadanie – zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę poświęcą autokarom przewożącym dzieci i młodzież na różnego rodzaju obozy, kolonie i wycieczki.

Wzmożone kontrole będą dotyczyć nie tylko głównych tras prowadzących do turystycznych miejscowości, ale również samych miejscowości wypoczynkowych. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców. Weryfikowane będzie także, czy dzieci są przewożone w sposób zgodny z przepisami.

Jak przygotować autokar do kontroli?

Organizatorzy letnich wyjazdów mają możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru oraz stanu psychofizycznego kierowcy przed wyruszeniem w trasę. Aby to zrobić, należy z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji. Warto pamiętać, że przed dłuższą podróżą samochód najlepiej sprawdzić w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć niespodzianek na trasie.

W trakcie zgłoszenia konieczne jest podanie szczegółowych informacji dotyczących planowanej kontroli. Dzięki temu policjanci będą mogli dokładnie przygotować się do przeprowadzenia niezbędnych czynności.

Bezpieczeństwo na trasie – co warto wiedzieć?

Podczas wakacyjnych wyjazdów, na głównych trasach prowadzących do popularnych miejscowości turystycznych, można spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów. Policjanci ruchu drogowego będą szczególnie skrupulatni w egzekwowaniu przepisów dotyczących ograniczenia prędkości oraz innych przepisów, których naruszenie może zagrażać bezpieczeństwu.

Warto również pamiętać, że każdy może samodzielnie sprawdzić stan techniczny autokaru, którym zamierza podróżować. Na stronie odpowiedniego serwisu internetowego można wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu i dowiedzieć się, czy jest on zarejestrowany do przewozu więcej niż 9 osób oraz czy spełnia wszystkie wymogi techniczne.

Podsumowanie

W okresie wakacyjnym bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem dla policji ruchu drogowego. Kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież mają na celu zapewnienie bezpiecznego dotarcia na miejsce wypoczynku. Organizatorzy wyjazdów mogą zgłaszać chęć kontroli stanu technicznego autokarów i stanu psychofizycznego kierowców. Pamiętajmy, że wspólne dbanie o bezpieczeństwo na drogach to klucz do udanych i spokojnych wakacji.


Źródło: KMP Jastrzębie Zdrój