Tłumy na wykładzie o początkach Jastrzębia - 24. Przystanek Muzeum przyciągnął słuchaczy

Galeria Historii Miasta wypełniła się do ostatniego miejsca podczas prelekcji poświęconej wczesnym dziejom miasta. W Jastrzębiu-Zdroju publiczność przyszła posłuchać o tym, skąd naprawdę bierze się lokalna tożsamość i dlaczego początki miasta są owiane ciszą źródeł. W roli przewodnika po dawnych dokumentach wystąpił Marcin Boratyn, który w przystępny sposób łączył fakty z lokalnymi ciekawostkami.
- Opowieść o początkach w jednej sali - 24. Przystanek Muzeum skupił uwagę
- Dlaczego początki Jastrzębia-Zdroju pozostają słabo poznane
Opowieść o początkach w jednej sali - 24. Przystanek Muzeum skupił uwagę
W trakcie spotkania prowadzący zabrał uczestników w podróż po najwcześniejszych etapach rozwoju osady, odwołując się do dostępnych zapisów i analiz źródeł historycznych. Wskazywał, jak fragmentaryczne zapisy, luki w dokumentach i późniejsze mity formowały obraz przeszłości, który dziś trzeba odczytywać ostrożnie. Publiczność reagowała żywo — padły pytania o konkretne źródła i wątki, które najtrudniej potwierdzić.
Dlaczego początki Jastrzębia-Zdroju pozostają słabo poznane
Prelegent omówił przyczyny ograniczonej wiedzy o wczesnych dziejach miasta: zniszczenia archiwów, nieliczne wzmianki w źródłach pisanych i problem z odróżnieniem faktów od lokalnych podań. Analiza dostępnych materiałów miała służyć nie tylko akademickiemu wyjaśnieniu, lecz także pokazaniu, które elementy narracji można traktować jako wiarygodne, a które wymagają dalszych badań.
Dla mieszkańców takie spotkania to okazja, by zobaczyć historię miasta jako żywy proces — niezamkniętą opowieść, którą ciągle można uzupełniać świadectwami rodzinnymi, starymi zdjęciami czy lokalnymi badańami. W praktyce oznacza to zachętę do dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami z archiwami miejskimi, co może pomóc w wypełnianiu białych plam w dokumentach.
Galeria i organizatorzy zapowiadali kolejne odsłony cyklu, które mają przybliżać różne aspekty przeszłości miasta i zapraszać mieszkańców do dialogu z historykami. Dla tych, którzy nie mogli być na sali, warto śledzić zapowiedzi kolejnych spotkań i odwiedzić wystawy w Galerii Historii Miasta — to miejsce, gdzie historia miasta zyskuje konkretne oblicze.
na podstawie: UM Jastrzębie-Zdrój.
![]()
Ostatnie Artykuły

Jastrzębie-Zdrój nadal czeka na kolej. Dwie trasy dają nadzieję

Wakacyjny tydzień w Jastrzębiu-Zdroju. Biblioteka zaprasza na przygody

III LO zakończyło projekt „WłączaMY! INTEGRACJĘ”. Co przyniósł uczniom

Dzieci zagrały na własnych instrumentach. Muzyczne spotkanie nad wodą

157 uczniów objętych wsparciem. Szkoła podsumowała projekt SP2

Prawo jazdy miała od pół roku. 18-latka z 1,5 promila wjechała do rowu

89 km/h za szybko w Jastrzębiu-Zdroju. Kierowca miał 1,6 promila

Apteki w Jastrzębiu-Zdroju - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Hanna i Karol Pniok z wyróżnieniem za miód spadziowy

Park Zdrojowy zamieni się w wielką strefę zabawy na finał wakacji

Rok prezydentury Karola Nawrockiego. W uroczystości uczestniczył Michał Urgoł

Dach kościoła w Zdroju wymaga pilnego remontu. Potrzeba 3,5 mln zł

Dochód z kajaków dla dzieci z Betlejem. Msza odbędzie się na wodzie

Nocny przejazd po Żelaznym Szlaku Rowerowym. Ruszyły zapisy
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Skarbowy w Jastrzębiu-Zdroju - kontakt, godziny, e-usługi
- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu-Zdrój - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze w Jastrzębie-Zdroju - kontakt, oddziały, usługi laboratoryjne
- Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju - kontakt, wystawy i zajęcia
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu-Zdroju - kontakt, msze, sakramenty
- Świetlica Nastolatek S-9 w Jastrzębiu-Zdroju - kontakt, godziny, zajęcia dla dzieci
