Zalegający śnieg na dachach - obowiązek usunięcia i możliwe konsekwencje

Ciężkie zwały śniegu i zwisające sople na dachach tworzą bezpośrednie zagrożenie dla konstrukcji i osób przebywających w ich pobliżu. Właściciel lub zarządca budynku ma ustawowy obowiązek usunięcia śniegu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów obiektu.
Zima pozostawia na dachach warstwy śniegu, które niejednokrotnie wydają się tylko estetycznym elementem krajobrazu. Tekst ostrzega jednak, że taki nagromadzony śnieg i lód mogą naruszyć nośność połaci dachowych - największe ryzyko dotyczy dachów płaskich o dużej powierzchni, np. hal produkcyjnych, sportowych czy wystawienniczych.
Przepisy nie wskazują konkretnej grubości pokrywy śnieżnej. Decydujące jest realne zagrożenie dla konstrukcji i bezpieczeństwa osób. Zaniechanie obowiązku usunięcia śniegu może doprowadzić do tragicznych skutków dla ludzi i mienia.
Konsekwencje prawne były wymienione w materiale źródłowym: właściciel lub zarządca może zostać ukarany mandatem lub grzywną, ponieść odpowiedzialność cywilną za wyrządzone szkody, a w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu także odpowiedzialność karną.
W praktyce dotyczy to nie tylko dachów, ale też rynien, balkonów i innych elementów budynku, na których gromadzi się lód i śnieg. W razie zagrożenia interweniują służby ratunkowe, w tym Straż Pożarna; w sprawach porządkowych i odpowiedzialności możliwy jest też udział organów ścigania, np. Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju.
Informacja ma charakter przypomnienia o obowiązkach właścicieli i zarządców budynków. Usuwanie śniegu powinno być wykonywane tak, by nie stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa dla osób postronnych.
na podstawie: Policja Jastrzębie Zdrój.
Ostatnie Artykuły

Jastrzębska siatkówka puka do kadry. Powołania przyszły jedno po drugim

Rajd Polski zamknie część dróg. W Jastrzębiu-Zdroju ruszy specjalna infolinia

W Jastrzębiu ruszyły zapisy na lipcowe warsztaty. Zajęć będzie sporo

Dziesięć kilometrów i pamięć o Janie Tyńcu. Jastrzębie szykuje bieg z historią

Jar Południowy po latach sporu. Miasto wraca do projektu przy muszli

Kajakiem ze wschodu na zachód – Bug i Wisła zatrzymały Jastrzębski Challenge

Piana Party w Szerokiej rozkręciło wakacje. Finał w pianie skradł show

Pałac Ślubów w kolejnym etapie konkursu. Jurorzy już oglądają obiekt

Jastrzębie-Zdrój zostaje w siatkarskiej elicie. Barkom przejmuje pałeczkę

Letni chill z muzyką w Parku Zdrojowym wraca do Jastrzębia-Zdroju

Linia 205 wraca na stały kurs. Pasażerowie odzyskają dwa przystanki

Matura w Jastrzębiu-Zdroju rozliczona. Ponad 800 uczniów zna już wynik

Przedwojenna komedia wraca pod gwiazdy. W Parku Zdrojowym zabrzmią znane melodie

IPN pokazuje Wołyń w muzeum. Wystawa opowie o samoobronie i walce o przetrwanie
Przydatne dane teleadresowe
- Sanktuarium pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębie-Zdroju - msze, kancelaria, kontakt
- Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu - Zdroju - godziny, katalog online, e - booki
- Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju - adres, kontakt i informacje dla interesantów
- Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju Filia nr 5 - kontakt, godziny, oferta
- Parafia św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębie-Zdroju - msze, kancelaria, sakramenty
- Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu - Zdroju - godziny, katalog online, e - booki
