614 wypadków i 85 ofiar - Policja ruszyła z akcją dla jednośladów

Na drogach województwa w 2025 roku doszło do 614 wypadków z udziałem rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów i użytkowników hulajnóg. W tych zdarzeniach 85 osób zginęło, a ponad 613 zostało rannych. Właśnie po to, by ograniczyć kolejne tragedie, 1 kwietnia wystartowała ogólnopolska akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”.
Policja przypomina, że kierujący jednośladami należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Coraz więcej takich pojazdów pojawia się na drogach, a prowadzą je także osoby niepełnoletnie. Przy zderzeniu albo upadku skutki są dla nich znacznie poważniejsze niż dla kierowcy samochodu, dlatego funkcjonariusze stawiają na apel o rozwagę, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów.
Motocykliści mają dostosować prędkość do warunków, wcześniej sygnalizować manewry i obserwować drogę oraz lusterka. Kierowcy samochodów powinni przed wyprzedzaniem upewnić się, że wykonają je bezpiecznie, pamiętać o martwych polach i zostawiać motocyklistom miejsce przy zmianie pasa ruchu. Rowerzyści z kolei mają korzystać ze sprawnego, w pełni wyposażonego roweru, jeździć drogami dla rowerów, sygnalizować skręty i zmiany pasa, nie wymuszać pierwszeństwa oraz sięgać po kask i kamizelkę odblaskową.
“Życzliwość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom na drodze.”
Ta akcja pokazuje, że przy jednośladach nie ma miejsca na błąd. Jeden nieostrożny manewr albo chwila nieuwagi potrafią zamienić zwykły przejazd w zdarzenie, po którym zostają ciężkie obrażenia i dramat na drodze.
na podstawie: Policja Jastrzębie Zdrój.
Ostatnie Artykuły

614 wypadków i 85 ofiar - Policja ruszyła z akcją dla jednośladów

Wielkanocna beztroska może słono kosztować - policja wskazuje najgroźniejsze pułapki

W Łaźni Moszczenica uczniowie spierali się, czy AI może oceniać prace

Fałszywy SMS od kuriera potrafi opróżnić konto przed świętami

Dom Sołecki odzyska dawny blask po remoncie dachu i ceglanej elewacji

Świąteczny wyjazd i puste mieszkanie - policja ostrzega przed złodziejami
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: GKS Jastrzębie – Olimpia Grudziądz 0:0. Punkt w starciu z wiceliderem](/images/mecz/thumbnails/gks-jastrzebie-olimpia-grudziadz-02042026-00.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: GKS Jastrzębie – Olimpia Grudziądz 0:0. Punkt w starciu z wiceliderem

Autyzm nie wygląda tak samo u każdego i zaczyna się od prostych gestów zrozumienia

74-latek potrącił pieszą na przejściu - kobieta trafiła do szpitala

Autobusy 308 ominą przejazd na Św. Jana i część przystanków zmieni miejsce

Jastrzębie–Zdrój przy stole o finansach gmin i Urgoł wraca do prezydenckiej rady

Wiosenne czwartki lekkoatletyczne wracają na Graniczną z walką o finał miejski

W muzeum zwykłe zdjęcia mają zamienić się w autorski projekt

