Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

 

Koła bliźniacze czy pojedyncze? Coraz więcej osób mających do czynienia z maszynami rolniczymi zadaje sobie to pytanie – „bliźniaki” stają się bowiem z roku na rok coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jakie mają zalety, jak wygląda ich montaż oraz co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Zalety kół bliźniaczych

Koła bliźniacze to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane nie tylko w pojazdach ciężarowych, ale także maszynach rolniczych, takich jak ciągniki. Sprawiają, że obciążenie rozkłada się równomiernie na większej powierzchni, stykającej się z gruntem – dzięki temu mniej ugniatają ziemię, niż standardowe rozwiązania, co ma bardzo duże znaczenie przy obsłudze upraw. Co więcej, takie rozwiązanie znacznie redukuje także poślizg, a to wpływa na niższe zużycie opon, większą wydajność, niższe spalanie oraz ekonomiczność pracy. Dużą zaletą kół bliźniaczych jest także ich łatwy i szybki montaż. Podsumowując, są one rozwiązaniem bardzo praktycznym, zwiększającym oszczędność pracy ciągnika, a także poprawiającym jego możliwości w trudnych warunkach nawierzchniowych. Sprawdzają się świetnie jako koła do traktorów – zwiększają uciąg maszyny, nie powodując przy tym głębokich kolein w glebie. Mogą być wykorzystywane przez cały rok, poleca się je szczególnie wiosną, kiedy gleba jest wilgotna i powoduje ślizganie się zwykłych kół.

Koła bliźniacze – dlaczego warto je wybrać?

Montaż kół bliźniaczych

Zamocowanie „bliźniaków” nie jest skomplikowane ani czasochłonne, dzięki czemu jest to tak popularne rozwiązanie. Dodatkowe koła zakłada się do pojedynczego zestawu, w jaki wyposażony jest ciągnik. Oczywiście nie mogą to być przypadkowe modele – powinny mieć odpowiedni rozstaw felg, jednak szerokość czy marka nie będzie miała tu znaczenia. Jeśli chcemy dobrze dobrać koła bliźniacze do macierzystych, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców – firmy zajmujące się profesjonalnie wulkanizacją dla maszyn rolniczych i przemysłowych wykonują koła na zamówienie, dobierając odpowiednie opony i felgi do potrzeb klienta.

Montaż polega na założeniu pierścieni dystansujących pomiędzy bliźniacze koła i spięciu ich zamkiem dźwigniowym. Mocowanie powinno odbyć się na stałym, równym podłożu, by nie powstała różnica pomiędzy ugięciem opony obciążonej i nieobciążonej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zakładając koła bliźniacze do John Deere, Ursusa lub maszyn rolniczych innych marek, musimy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponach – powinno być około 40% niższe, niż w oryginalnych modelach. Ze względu na ich zewnętrzną pozycję, w razie zbliżonego ciśnienia do opon macierzystych to właśnie modele bliźniacze przyjmowałyby na siebie ciężar pojazdu w razie jazdy po nierównej nawierzchni. Należy obniżyć ciśnienie zarówno w modelach bliźniaczych, jak i macierzystych (przy zachowaniu odpowiedniej proporcji wyższego ciśnienia w wersji macierzystej) – zapewni to lepszy uciąg pojazdu.

Wykorzystanie tego typu rozwiązania ma ogromny wpływ na wydajność pracy – testy pokazały, że zastosowanie „bliźniaków” na przedniej i tylnej osi daje znacznie lepsze efekty, niż w przypadku pojedynczych kół. W efekcie w krótszym czasie można wykonać daną pracę, obniżając przy tym także jej koszty. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt o wiele lepszego uciągu i nośności, dzięki czemu ciągnik może pokonać bez ryzyka poślizgu trudny pod względem nawierzchni teren, np. mokre pole, nie tworząc głębokich kolein.

Decydując się na taką opcję, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów od wulkanizacji, którzy doradzą co do wyboru odpowiedniego modelu lub skompletują odpowiednie koła na zamówienie, dopasowane do wymagań.