Siemię lniane dla urody - domowe sposoby

Większości z nas siemię lniane kojarzy się z pozbawionymi smaku ziarenkami zalewanymi wodą, które korzystnie wpływają na kondycję układu pokarmowego. Tymczasem okazuje się, że siemię jest doskonałym produktem kosmetycznym. Panie, które chcą cieszyć się doskonałą urodą powinny sięgać po nie jak najczęściej.

Czym jest siemię lniane i co zawiera?

Siemię lniane to nic innego, jak nasiona lnu zwyczajnego. Najczęściej mają kolor brązowy, ale ich zabarwienie może przypominać również barwę złotą. Ostateczny kolor nasion uzależniony jest od odmiany. Warto pamiętać, że im bardziej złociste nasiona, tym cenniejszy ich skład. W nasionach lnu znajduje się szereg cennych dla urody składników. Najważniejsze z nich to:

-cynk;

-witaminy A;

-witamina K;

-magnez;

-selen;

-potas;

-żelazo.

Do tego dochodzi błonnik, kwas foliowy i kwasy: linolowy, linolenowy oraz oleinowy. Siemię lniane jest więc prawdziwą skarbnicą witamin i substancji mineralnych.

Jak siemię lniane działa na skórę?

Nasiona lnu zwyczajnego doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Działają nawilżająco, łagodząco oraz kojąco. Spowalniają procesy starzenia się skóry z uwagi na duża zawartość przeciwutleniaczy.

Jak przygotować maseczkę z siemienia lnianego?

Najprostszym sposobem na maseczkę z siemienia lnianego jest zalanie łyżki nasion szklanką wody. Tak przygotowane nasiona odstawiamy na noc. Powstałą miksturę nakładamy na twarzy i pozostawiamy na około piętnaście – dwadzieścia minut. UWAGA: nie odcedzamy. Ważne jest, aby wykorzystać całość mieszanki.

Jak wykorzystać siemię lniane w pielęgnacji?

Okazuje się, że siemię lniane to nie tylko świetna maseczka na twarz, ale również kompres, który wykorzystać można na przesuszone partie ciała. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą namoczone wcześniej siemię lniane dodawać do kąpieli. Sprawdza się ono również jako maska na włosy oraz odżywka do rąk. Więcej przykładów wykorzystania siemienia lnianego w pielęgnacji znajdziesz na blogu https://triny.pl/blog/siemie-lniane-jak-wykorzystac-dla-urody/.

Siemię lniane można wykorzystywać w kuchni, ale równie dobrze sprawdza się ono w pielęgnacji skóry. Doskonale nawilża, odżywia, koi podrażnienia.