Narożnik zamiast kanapy – czy to dobre rozwiązanie?

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Wspólny czas spędza w nim nie tylko rodzina, ale też przebywają znajomi i przyjaciele. Dlatego też każdy z nas stara się umeblować go stylowo, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Dlaczego narożniki pikowane są doskonałym wyborem do salonu? Czy narożniki sprawdzą się też w innych pokojach? O tym, jak dopasować narożniki do pomieszczenia, można dowiedzieć się, czytając ten tekst.

Czy mały salon wyklucza posiadanie narożnika?

Podczas aranżacji małego salonu niezwykle ważne jest odpowiednie zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Trzeba zrobić to tak, aby można było się w nim relaksować i swobodnie przemieszać. W związku z tym wiele osób twierdzi, że narożniki nie pasują do niewielkiego pomieszczenia, ponieważ zajmują zbyt dużo miejsca.

Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. Czy sofa i dwa fotele rzeczywiście będą bardziej funkcjonalne? Każdy z tych mebli praktycznie zawsze ma dodatkowe oparcia, czyli jeszcze więcej zajętego miejsca.

Jeżeli salon nie jest wyłącznie pokojem dziennym, to ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się narożniki rozkładane z pojemnikiem na pościel. Dzięki niemu rodzina zyska sporą powierzchnię do siedzenia, miejsce do spania i przechowywania pościeli. Można wybrać prawostronny lub lewostronny i ustawić go w sposób wygodny dla siebie. Dużą zaletą takiego narożnika jest jego ergonomiczność.
Innym rozwiązaniem może być mały narożnik bez boków. Wstawienie go do salonu pozwala zaoszczędzić przestrzeń, ale nie miejsce do siedzenia. Nie zawsze styl i elegancja oznaczają obowiązek umieszczenia dużych i ciężkich mebli. Mniejsze również mają swój urok i szyk.

Czy w dużym salonie warto mieć narożniki bez funkcji spania?

Duży salon bez wątpienia ma tę zaletę, że daje nam większe pole manewru. Choć wiele osób jest zdania, że trzeba zapełnić większą część przestrzeni, żeby pomieszczenie nie wyglądało zbyt ubogo. Prawda jest jednak taka, że niekoniecznie wskazane jest wypełnienie dużego salonu meblami, aby mógł być w pełni reprezentatywny. W zupełności wystarczy minimalizm. Narożniki bez funkcji spania doskonale będą pasować do domów, w których jest oddzielna sypialnia. W innym przypadku konieczne będzie wstawienie dodatkowej kanapy, czy łóżka. Nie bez znaczenia będzie też pokój gościnny. W razie odwiedzin bliskich dobrze jest mieć gdzie ich przenocować.

Osoby lubiące nowoczesne i nieszablonowe wystroje wnętrz powinny pomyśleć, czy do ich salonu nie wkomponuje się narożnik z półkami. Takie połączenie nie dość, że jest funkcjonalne, to jeszcze jakie wygodne. Nie trzeba wstawać, żeby sięgnąć po ulubioną książką i zatopić się w lekturze. Bez wątpienia na takim narożniku znacznie przyjemniej będzie popracować lub po prostu obejrzeć film.

Narożniki młodzieżowe - idealne do niewielkiego pokoju?

Pokój nastolatka jest niezwykle trudno zaaranżować. Szczególnie jeśli ciągle zmieniają się jego upodobania i zainteresowania. Dla młodego człowieka bardzo ważne jest posiadanie własnego miejsca do nauki, odpoczynku lub spędzania czasu z przyjaciółmi. To jak będzie wyglądał pokój, jest zależne nie tylko od rodziców, ale też samego nastolatka.

Narożniki młodzieżowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Większa powierzchnia do siedzenia zadowoli niejednego dorastającego człowieka, którego odwiedzą goście.

Co więcej, jeżeli narożnik będzie posiadał pojemnik na pościel, to nastolatek będzie miał w pokoju więcej miejsca na swoje prywatne rzeczy.

Do pomieszczenia o nietypowym układzie można zastosować narożniki na zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice będą mieli pewność, że narożnik wejdzie do pokoju, a ich dziecko będzie miało swój własny, przysłowiowy kąt.

Narożniki pasują praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Niezależnie od tego, czy jest ono urządzone nowocześnie, czy w bardziej klasycznym stylu. Narożnik do salonu lub pokoju młodzieżowego pozwala w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń, jednocześnie nadając wnętrzu charakteru i przyjaznej atmosfery.